Akademia MOJACUKRZYCA.PL: Wysiłek fizyczny w cukrzycy. Część 2 – Bieganie.

Bieganie stało się obecnie bardzo modne, ponieważ nie trzeba mieć do niego żadnego dedykowanego sprzętu oraz wyjątkowych umiejętności czy kondycji. Poza tym przynosi ono bardzo wiele korzyści – od doskonałej formy i ogólnej sprawności, poprzez kształtowanie sylwetki po dobre samopoczucie. Bieganie, czyli wysiłek fizyczny stanowi również doskonałe wsparcie w prowadzeniu cukrzycy. 

Bieganie jak mało który sport tak skutecznie spala kalorie, poprawia metabolizm i krążenie, usprawnia pracę serca, a także wpływa na poprawę nastroju, uwalniając endorfiny.

Rozgrzewka przed Biegiem 1 km od cukrzycy!

Jak zacząć?

Zanim jednak podejmie się pierwsze kroki w sportowych butach, warto skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym oraz wykonać niezbędne badania, zwłaszcza dotyczy to osób po 40 roku życia, które dodatkowo np. palą papierosy, są otyłe czy niezdrowo się odżywiają. 

Rozpoczynając treningi biegowe najlepiej rozpocząć je od krótkich dystansów i stopniowo, z tygodnia na tydzień, zwiększać intensywność o nie więcej niż 10–20 proc.

Do wysiłku należy też przygotować układ kostno-stawowy wykonując proste rozgrzewkowe ćwiczenia, które angażują wiele grup mięśniowych, co przy okazji zmobilizuje także układ nerwowy, czucie głębokie, które chroni przed kontuzjami.

Z kolei przygotowanie układu krążeniowo-oddechowego do zwiększonego wysiłku warto zacząć od spaceru w szybkim tempie, potem marszobiegu, truchtu. 

Podstawowym elementem jest także dobrze dobrane obuwie wraz ze skarpetami zapobiegającymi powstawaniu otarć i pęcherzy. Buty do biegania powinny być o rozmiar większe niż te które nosicie na co dzień z dobrą, stabilną podeszwą.

Rozpoczynając bieg koniecznie zmierzcie cukier, musicie wiedzieć z jakim poziomem glikemii rozpoczynacie wysiłek fizyczny aby z przyjemnością i bez komplikacji dla organizmu zakończyć zaplanowany trening.

Bezpieczny poziom cukru przed treningiem biegowym to 100-200 mg%., który musicie skontrolować także w trakcie jego trwania np. po 1/2 godz. biegu. 

Biegać można wszędzie! Na zdjęciu biego po plaży podczas turnusu edukacyjno-rehabilitacyjnego w Dźwirzynie.

Pamiętaj o nawodnieniu!

Przed, w trakcie i po treningu musicie pamiętać o nawodnieniu organizmu. Dobrze jest też mieć na sobie naszyjnik lub bransoletkę informującą, że chorujecie na cukrzycę.

Po zakończonym treningu koniecznie uzupełnijcie węglowadany, ponieważ organizm korzysta z energii nawet po jej zakończeniu a w związku z tym niedocukrzenie może wystąpić jeszcze długo po zakończonym wysiłku fizycznym. 

Powodzenia na trasie biegowej!

Wysiłek fizyczny w cukrzycy – cykl informacji i porad dla chorych na cukrzycę (i nie tylko). Cykl powstaje we współpracy z Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. dystrybutora systemu monitorowania glikemii Freestyle Libre.

Skip to content