Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Akcja Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc!

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą bezpłatnie użyczy projekt specjalnie opracowanej publikacji. Kontakt w tej sprawie 32 331 33 49 lub 605 331 345 mail: biuro@mojacukrzyca.pl

Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc! to akcja zainicjowana przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL. Dołącz!

Co 12 człowiek na Ziemi choruje na cukrzycę typu 1 lub typu 2. W Polsce problem dotyka 3 miliony mieszkańców! Prawdopodobieństwo, że taka osoba jest obok Ciebie jest ogromne. Dowiedz się jak pomóc!

Każdy kto chce rozpropagować informacje o tym jak pomóc osobie chorej na cukrzycę w miejscu publicznym może przyłączyć się do akcji Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc! Dotyczy to zarówno podmiotów publicznych, firm jak i osób fizycznych.

W ramach jest ulotka skierowana do społeczeństwa, dzięki której każdy może dowiedzieć się kilku podstawowych informacji o chorobie jaką jest cukrzyca oraz o tym jak pomóc osobie chorej na cukrzycę.

Chorych na cukrzycę w Polsce jest ok 3 milionów. Żyją wśród nas. Spotykamy ich codziennie. Oto kilka historii

Maciej ze Świętochłowic – pomimo posiadania specjalnej bransoletki informującej o chorobie i glukometru został odwieziony przez Straż Miejską z Zabrza do Izby Wytrzeźwień.

Ela, 28 letnia mieszkanka Katowic
Kilka miesięcy temu na ulicy w środku dużego miasta miała silne niedocukrzenie. Traciła równowagę i świadomość. Nikt z przechodniów nie zareagował. Ela miała jednak szczęście. Zauważył ją przechodzący przypadkiem mężczyzna, który jest ojcem dziecka chorego na cukrzycę.

Elżbieta, od 23 lat choruje na cukrzycę – nie wpuszczono jej do pubu w Bielsku Białej tylko dlatego, że jest chora. Właściciele tłumaczyli się, że jej widok może być nieprzyjemny dla innych gości a do tego być może cukrzyca jest zaraźliwa.

Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc! na Facebook’u

Takie zdarzenia oraz informacje docierające do Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą od zwykłych ludzi były powodem opracowania ulotki pod tytułem „Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc!” Zawiera ona podstawowe informacje o cukrzycy, a przede wszystkim o stanach niebezpiecznych dla chorego, szczególnie jeśli zdarzą się w miejscach w publicznych.

W publikacji graficznie przedstawiono sposoby zachowania się cukrzyka w stanie niedocukrzenia – hipoglikemii. Ponadto prostym jezykiem opisano sposób postępowania w przypadku zetknięcia się np. na ulicy, na przystanku czy w reaturacji z osobą chorą na cukrzycę, potrzebującą naszej pomocy. W ulotce zawarto również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące cukrzycy: „Czy cukrzycą można się zarazić?” lub „Czy jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę?”.

Konsultacją medyczną zawartości publikacji zajęły się Prof. dr hab. n. med. Ewa Otto-Buczkowska i Dr n. med. Barbara Malanowicz. Wydawcą ulotki jest Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Skip to content