Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Sztuczna trzustka w kwietniu 2017. FDA akceptuje.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała pozytywną opinię dla tzw. sztucznej trzustki. Oznacza, to że sztuczna trzustka może już wejść do komercyjnej sprzedaży. Ma to się stać w kwietniu 2017 roku. Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijmy system składa się z sensora CGM, pompy insulinowej i glukometru skalibrowanego z CGM. System sam podaje insulinę bazową, w razie hipoglikemii zmniejsza lub całkowicie wstrzymuje jej podawanie, w przypadku wzrostu stężenia cukru we krwi zwiększa dawkę hormonu. Do tej pory tylko wstrzymywała podawanie insuliny. W tym rozwiązaniu na podstawie danych z CGM będzie mogła również w razie potrzeby sama zwiększyć lub zmiejszyć dawkę bazową.

Rozwiązanie przeznaczony jest dla osób z cukrzycą typu 1 powyżej 14 roku życia, choć to ograniczenie wynika z faktu, że nie przeprowadzono badań w grupie osób pomiędzy 7 a 14 rokiem życia.

Urządzenie natomiast nie powinno być stosowane przez osoby przyjmujące poniżej 8 j. insuliny dzienne – przy taki niskich dawkach system nie jest bezpieczny, z tego właśnie powodu sztucznej trzustki nie powinny używać dzieci poniżej 7 roku życia (zazwyczaj przyjmują one poniżej 8 j. insuliny dziennie).

Pełna treść dokumentu: FDA

Skip to content