Znów brakuje insulin


Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy, zawierający 158 punktów, wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.

Są na nim następujące insuliny Actrapid Penfill, Humalog, Humalog Mix25, Humalog Mix50, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Insuman Basal SoloStar, Insuman Comb 25, Insuman Comb 25 SoloStar, Insuman Rapid, Insuman Rapid SoloStar, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30 Penfill, NovoMix 50 Penfill, NovoRapid Penfill

Preparaty, które się znajdują na liście, nie mogą być wywożone za granicę.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski leków.

W wykazie znalazła się m.in. szczepionka Infranrix (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b). Są na nim także np. zawiesiny do nebulizacji Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual; stosowany u pacjentów po przeszczepach preparat Advagraf oraz leki przeciwzakrzepowe Clexane oraz Fragmin. Na listę wpisano także m.in. stosowany w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych Rispolept Consta oraz przeciwpadaczkowy Vimpat.

Poprzednią listę opublikowano w styczniu, w wówczas także były na niej m.in. leki przeciwzakrzepowe, insuliny i szczepionka

Pełna lista w formacie .xls  .pdf