Akademia MOJACUKRZYCA.PL: Wysiłek fizyczny w cukrzycy. Część 1


Wysiłek fizyczny jest dla każdego podstawowym elementem dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu a dla osób chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2 jest dodatkowo elementem leczenia. Jednak prawidłowe przygotowanie się do niego jest równie ważne jak on sam.

Obecna sytuacja spowodowała że większość z Was prowadzi siedzący tryb życia, w związku z tym nie powinno się zaczynać swojej aktywności fizycznej od dużego, gwałtownego wysiłku. Należy stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku fizycznego i wybrać taki rodzaj aktywności, który dostarczy Wam najwięcej przyjemności.

Chcesz rozpocząć swoją przygodę lub wrócić do systematycznego wysiłku fizycznego? Najlepiej zacznij od marszu!

Marsz na początek to bezpieczna i dobra forma aktywności dla każdego, także dla osób chorujących na cukrzycę. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań do marszu.

Najtrudniejszy pierwszy krok… ale warto!

Jak zacząć?

Na początek załóż sobie, że będziesz przez tydzień, każdego dnia energicznie spacerować przez 15 minut. W kolejnym tygodniu możesz wydłużać czas spaceru o kilka minut. Najlepiej, aby spacer energicznym krokiem trwał co najmniej pół godziny maksymalnie 60 minut.

Fakt, że chorujesz się cukrzycę, nie stanowi przeszkody w uprawiania sportu, wręcz przeciwnie – zaleca się podejmowanie systematycznej aktywności fizycznej jako formy dbałości o zdrowie, do której obliguje nas choroba przewlekła.

Podstawowe znaczenie ma systematyczność podejmowanego wysiłku fizycznego, dobrze byłoby aby odbywał się on we wszystkie dni tygodnia, a przynajmniej cztery razy w tygodniu. Dlatego też wysiłek fizyczny musi być zaplanowany, przewidziany w codziennym rozkładzie Twojego dnia.

Dlaczego to jest ważne?

Systematyczne podejmowanie aktywności fizychnej przez osoby z cukrzycą typu 1 i 2 jest bardzo ważne, ponieważ wysiłek fizyczny może znacznie opóźnić lub odwrócić niekorzystne zjawiska rozwijające się w przebiegu choroby.

Bardzo istotnym faktem jest to, że wysiłek fizyczny sprzyja zmniejszeniu i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, a cukrzyca typu 2 w większości przypadków jest związana z nadwagą, tak więc wysiłek fizyczny jest ważnym elementem leczenia cukrzycy typu 2. Zmniejsza on zapotrzebowanie na insulinę, dlatego podejmując wysiłek fizyczny konieczne jest zmniejszenie dawek insuliny, a w przypadku podjęcia nieprzewidzianego wysiłku już po wstrzyknięciu insuliny, powinno się zjeść dodatkową porcję węglowodanów.

Niezwykle istotne jest monitorowanie glikemii przed, w trakcie a także po zakończeniu wysiłku fizycznego. Intensywność wysiłku ma znaczenie. Im bardziej intensywny tym częstsze pomiary. Do skutecznego pomiaru można wykorzystać glukometr jak i nowoczesne systemy monitorowania glikemii CGM lub FGM.

Uwaga na hipoglikemię!

Ryzyko wystąpienia niedocukrzenia związane z wysiłkiem może wystąpić nie tylko w czasie treningu, ale także kilkanaście godzin później! Po wysiłku organizm odbudowuje zapasy glikogenu w mięśniach i zużywa na to więcej glukozy dlatego zabezpieczenie w postaci glukozy, owocu lub batonika powinny być koniecznym elementem aktywności fizycznej.

Pij dużo wody!

Pij dużo wody!

Podczas wysiłku organizm traci także spore ilości wody w czasie pocenia i wydychania pary wodnej, dlatego konieczne jest uzupełnienie zawartości wody w organizmie czyli picie dużej ilości płynów (wody) także po zakończonym wysiłku fizycznym.

Jaka aktywność na początek?

W cukrzycy najbardziej wskazane są wysiłki tlenowe na swieżym powietrzu, podczas których oddech i praca serca są szybsze, co sprawia, że więcej tlenu dociera do pracujących mięśni. Dlatego jeżeli decydujecie się na ruch to lepiej wybrać tę formę którą możecie zrealizować na zewnątrz np. marsz, lekki bieg, jazda na rowerze czy siłownia pod chmurką, niż ćwiczenia w zamkniętym pomieszczeniu.

Warto zapamietać!

W każdych warunkach pogodowych można zdecydować się na wysiłek fizyczny na zewnątrz, ponieważ nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie ale to akurat możemy łatwo skorygować.

Powodzenia na treningach!

Motywacja to podstawa! Grupa naszych podopiecznych na Turbaczu!

Wysiłek fizyczny w cukrzycy – cykl informacji i porad dla chorych na cukrzycę (i nie tylko). Cykl powstaje we współpracy z Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. dystrybutora systemu monitorowania glikemii Freestyle Libre.