Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Cukrzyca i ADHD. Co łączy te choroby?

Zdaniem naukowców istnieje wiele powiązań między zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) a cukrzycą – cukrzycą typu 1, cukrzycą typu 2, a nawet cukrzycą ciążową. Biologiczne powiązania między tymi pozornie niepowiązanymi schorzeniami wciąż są przedmiotem wielu spekulacji, ale wiemy wystarczająco dużo, by powiedzieć, że ADHD i cukrzyca występują często u tych samych osób a ich połączenie może być wyjątkowo trudne.

Zdaniem Dr Roberto Olivardy psychologa klinicznego w Harvard Medical School, eksperta w dziedzinie ADHD z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z cukrzycą bardzo trudno radzić sobie z obydwoma stanami jednocześnie.

„Kiedy ktoś ma ADHD i cukrzycę, konieczne jest leczenie i kontrolowanie ADHD, ponieważ zaniechanie tego podważy leczenie cukrzycy. Podobnie skuteczne zarządzanie cukrzycą jest integralną częścią tego, aby nie pogarszać ADHD”.

Co łączy ADHD z cukrzycą

Badanie z 2021 r . obejmujące 52 000 dorosłych Amerykanów wykazało, że osoby z cukrzycą były o około 50 procent bardziej narażone na diagnozę ADHD, nawet po uwzględnieniu wielu potencjalnie zakłócających czynników, takich jak poziom dochodów, palenie tytoniu i wskaźnik masy ciała. I chociaż typ 1 i typ 2 to bardzo różne schorzenia, cukrzyca typu 1 wiąże się również z około 50% zwiększonym ryzykiem ADHD.

Niestety ADHD i cukrzyca mogą tworzyć błędne koło, a każdy stan utrudnia leczenie drugiego. Wpływ ADHD na skupienie i impulsywność może znacznie udaremnić wysiłki związane z zarządzaniem poziomem cukru we krwi.

Dr Roberto Olivardia opisuje: “Objawy ADHD obejmują rozregulowanie uwagi, impulsywność i problemy z funkcjami wykonawczymi. Niektóre, ale nie wszystkie, wykazują nadpobudliwe zachowania. Zarządzanie cukrzycą, sprawdzanie poziomu glukozy wymaga zdrowego funkcjonowania wykonawczego. Zadania poznawcze, których wymaga leczenie cukrzycy, w tym zarządzanie czasem, świadomość wewnętrznych sygnałów ciała, organizacja leczenia i uważne odżywianie, to procesy, na które ADHD ma duży wpływ.” I dodaje: „Ludzie z ADHD częściej zapominają o dawce leku i pod wpływem impulsu jedzą.”

Pacjenci z ADHD i cukrzycą typu 1 – zarówno dzieci, jak i dorośli – mają zwykle wyższe wartości HbA1C i wyższy odsetek powikłań cukrzycy. To samo dotyczy osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Leczenie ADHD i cukrzycy

Nie ma oficjalnych wskazówek dotyczących jednoczesnego leczenia ADHD i cukrzycy. ADHD może utrudnić chorym na cukrzycę zarządzanie swoim zdrowiem. Zwalczanie objawów ADHD powinno być traktowane jako priorytet w leczeniu glikemii i ważny element holistycznej strategii optymalizacji zdrowia kardiometabolicznego i zmniejszenia ryzyka powikłań cukrzycy.

Ważne jest również, aby być świadomym skutków ubocznych leków ADHD. Tabletki te są często środkami pobudzającymi, o których wiadomo, że zakłócają sen lub apetyt, oba te problemy mogą bezpośrednio wpływać na pielęgnację poziomu cukru we krwi. „Efekt odbicia”, który pojawia się, gdy leki ADHD przestają działać, a intensywne objawy nagle powracają, może powodować głodne nocne sesje objadania się, które mogą być szczególnie trudne do opanowania za pomocą insuliny.

Dr Roberto Olivardia podkreśla: „Wszystko, co może zagrozić funkcjom wykonawczym, takie jak zły sen, zła dieta, brak aktywności fizycznej i zły stan zdrowia obciąża tylko i tak już obciążony system poznawczy”.

Dla osób z obydwoma schorzeniami ADHD i cukrzyca są ze sobą nierozerwalnie związane, zarówno biologicznie, jak i praktycznie. Najlepiej przestać myśleć o nich jako o różnych i niepowiązanych ze sobą i zastanowić się, jak leczenie jednego schorzenia jest równoznaczne z leczeniem drugiego.

źródło: Diabetes Daily

Zobacz także:

Skip to content