W Polsce 2,17 mln pacjentów korzysta z porad i leków cukrzycowych. Cukrzyca dotyka ok. 2,7 mln osób wraz z niezdającymi sobie sprawy z choroby – wynika z niepublikowanej dotąd analizy zespołu epidemiologii i kosztów cukrzycy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.
Wciąż wysoki współczynnik chorych z nierozpoznaną cukrzycą czy brak szczegółowych rejestrów osób na nią cierpiących wskazał wśród głównych problemów leczenia tej choroby w Polsce konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek, mówiąc na ten temat podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych – Health Challenges Congress w Katowicach.
Prof. K. Strojek #HCC Problem cukrzycy to problem powikłań #cukrzyca #mojacukrzyca_pl pic.twitter.com/Ya3pCDMm3J
— MOJACUKRZYCA.PL (@mojacukrzyca_pl) luty 19, 2016
Ponadto Prof. Strojek podsumowując stwierdził konieczna jest prewencja w grupie ludzi zagrożonych zachorowaniem i prewencja wtórna wśród chorych, w kierunku zmniejszenia powikłań. Problem cukrzycy to problem powikłań – dodał krajowy konsultant diabetologii.
Projekt programu opieki nad chorym z zespołem stopy cukrzycowej, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, został złożony w ministerstwie; ministerstwo jest nim zainteresowane niezwykle, ale musimy poczekać na efekt końcowy – wskazał prof. Strojek.
Problemem jest też m.in. dostęp do specjalistów w niektórych regionach Polski, co wynika z ich ilości (obecnie w całym kraju jest ich ok. 1,1 tys., wobec potrzeb szacowanych na 1,5 tys.). Co pół roku jestem pytany, czy dalej należy kształcić specjalistów, otwierać nowe miejsca specjalizacyjne – odpowiadam zawsze twierdząco” – zastrzegł krajowy konsultant.
Prof. M.Małecki #T1D nie ma prewencji #T2D zapobiega styl życia, dieta i ruch. #HCC #mojacukrzyca_pl pic.twitter.com/Cy5Kb6a4KU
— MOJACUKRZYCA.PL (@mojacukrzyca_pl) luty 19, 2016
Z kolei Prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w swoim wystąpieniu „Prewencja cukrzycy i jej powikłań” zaznaczył kilkukrotny wzrost zapadalności na cukrzycę typu 1 w ostatnich 25 latach. Daje to liczbę ok 20 tysięcy zachorowań co roku. Nie ma żadnych sposobów na prewencję tego typu cukrzycy. – dodał Prof. Małecki.
Z kolei można zdecydowanie zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2. Kluczowa jest zmiana stylu życia, wysiłek fizyczny, zdrowa dieta, redukcja masy ciała. – wskazywał prezes PTD.
Leczenie cukrzycy to nie tylko podawanie leków. Wśród elementów determinujących leczenie krajowy Prof. K. Strojek,konsultant diabetologii wymienił: kompetencje zespołu prowadzącego leczenie, udział pacjenta w procesie terapeutycznym i sposób zorganizowania opieki. – Właściwie leczony pacjent leczy się sam przy pomocy porad uzyskanych od lekarza – zaznaczył prof. Strojek.
Dr K.Chlebus Koszty #cukrzyca w #Polska to 7 mld/rok. Pośrednie i bezpośrednie #HCC #mojacukrzyca_pl pic.twitter.com/ZJgKHQ7DJV
— MOJACUKRZYCA.PL (@mojacukrzyca_pl) luty 19, 2016
W trakcje panelu Dr Krzysztof Chlebus z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wskazał na ogromne koszty leczenia cukrzycy w Polsce. To 7 000 000 000 złotych rocznie! Słownie siedem miliardów. A przy tym nakłady na jednego pacjenta są jedne z najniższych w Europie.
MOJACUKRZYCA.PL – Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w trakcie specjalenj sesji „Leczenie cukrzycy w Polsce” reprezentowali Irena Guszczyńska i Mariusz Masiarek. W panelu uczestniczyły również nasz edukator diabetologiczny Anna Janota oraz stypendystka Ogólnopolskiego Programu „Słodycz Wiedzy”, obecnie studentka medycyny Oliwia Janota.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych Health Challenges Congress odbył się w Katowice w dniach 18-20 lutego 2016.