Jaka droga? To zależy od podejścia.

Mariusz Masiarek
Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie reakcje rodziców dzieci z cukrzyca jakie zauważyłem w kometarzach po obejrzeniu filmu DxONE w reżyserii Dana Massuci. Po tym jak u jego syna zdiagnozowano cukrzycę typu 1 postanowił nakręcić film ukazujący życie z tą choroba oraz emocje mu towarzyszące. Film powstał w 2012 roku.

Jak sam reżyser opisuje: Celem dokumentu jest pokazanie, jak bardzo niebezpieczna może być to choroba i jak bardzo są zakorzenione w społeczeństwie mity jej dotyczące. Wiele osób nie wie nawet, że cukrzyca występująca jako typ 1 i typ 2 to dwie prawie zupełnie inne choroby.

Cieszę się, że to mu się udało, jednak nie będę oceniał całego filmu. Chętnych odsyłam poniżej, do obejrzenia obrazu.

Jest jednak coś, czym chciałbym się podzielić. Film autorstwa ojca chłopca chorego na cukrzycę pokazuje życie dziecka z cukrzyca typu 1, a przy okazji mocno eksponuje emocje rodziców – na poczatku bezradność a potem nadzieję. Wszyscy rodzice po diagnozie choroby przez to przechodzą ale potem… NIE WARTO zatrzymać się w tym miejscu!

Pamiętajmy o naszym chorym dziecku, które MUSI mieć w nas, rodzicach, pozytywne wsparcie!!! Wybór drogi zależy tylko od Was.

To tak jak ze spojrzeniem na szklankę – w połowie pustą albo do połowy pełną! Dla mnie wybór jest oczywisty.

A przy okazji proponuję pośpiewać optymistyczny utwór „Przytul ją!”, najlepiej z naszym Słodziakiem!

DxONE, reż. Dan Massuci, polskie napisy

Skip to content