Jedynka do poprawy, dwójka do naprawy

W Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. cukrzycy. Głównym tematem była poprawa nad dostępnością nowoczesnych terapii dla pacjentów chorych na cukrzycę w Polsce. Omawiane były również sposoby usprawnienia obowiązującego systemu ochrony zdrowia, by ułatwić codzienność diabetykom. Obrady prowadziła przewodnicząca zespołu posłanka Lidia Gądek.

Stanowisko eksperta przedstawił członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Tomasz Klupa, który zaprezentował najnowsze możliwości terapeutyczne oraz sprzętowe dostępne w leczeniu pacjentów. Wyraźnie została zaznaczona różnica pomiędzy dostępnością terapii dla pacjentów chorych na cukrzyce typu 1 i cukrzycę typu 2.

O ile w terapii cukrzycy typu 1 ze względu na dostępność leczenia pompami insulinowymi oraz refundacji nowoczesnych preparatów insulinowych jest nieźle to w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2 jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie  – stwierdził prof. Klupa

Małgorzata Marszałek, rzecznik Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wyliczała podstawowe różnice dotyczące poziomu refundacji dla pacjentów.

Choć osoby z cukrzycą typu 2. stanowią około 80 proc. społeczności diabetyków, konsekwentnie są zaniedbywane przez system. Od wielu lat nie wprowadzono do terapii żadnych nowych leków doustnych, choć takowych nie brakuje. Koszt miesięcznej terapii nowoczesnymi preparatami bez refundacji waha się od 120 zł miesięcznie (przy gliptynach) do około 600 zł (przy inkretynach GLP-1). Z tego powodu są one w Polsce stosowane w znacznie ograniczonej grupie pacjentów. Pacjenci z cukrzycą typu 2. mają limitowany dostęp do insulin analogowych długo działających. Refundacja przysługuje im dopiero, gdy zostanie wykazana nieskuteczność leczenia insulinami ludzkimi. Sam koszt preparatów (pacjenci płacą 30 proc. ceny, czyli ok. 70–100 zł) to dla wielu osób kwota zaporowa. Analogi długo działające są na rynku od lat, nie ma wątpliwości co do ich korzystnego profilu w leczeniu cukrzycy typu 2. Rozpoczęcie insulinoterapii w tym typie cukrzycy (po okresie przyjmowania leków doustnych) najłatwiej rozpocząć właśnie od analogów. – wspominała Marszałek

 

Mariusz Masiarek prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL zaapelował o skuteczne rozróżnianie w przekazie cukrzycy typu 1 i 2. Zwrócił też uwagę aby z powodu różnic w potrzebach pacjentów z „jedynką” i „dwójką” problemy tych dwóch grup chorych były rozpatrywane osobno.

Nie da się ukryć, że w leczeniu cukrzycy typu 1 mamy spore osiągnięcia. Nie oznacza to że nie mamy się już czym martwić. Wręcz odwrotnie. Trzeba sporo poprawić. – dodał Masiarek

Prezes zaproponował aby w kontekście zmieniających się aktualnie przepisów o refundacji wyrobów medycznych warto usprawnić system realizacji refundacji pomp insulinowych, zestawów infuzyjnych w tym strzykawek również dla pacjentów po ukończeniu 26 roku życia.

Chodzi o to, aby uniknąć oczekiwania pacjentów na podłączenie do pomp insulinowych z uwagi na przedłużające się postępowania przetargowe oraz pozwolić pacjentowi na wybór sprzętu z uwagi na jego funkcjonalność. Najprościej można to osiągnąć poprzez ustalenie limitu refundacji. Osobną kwestią jest rozszerzenie dostępności wszystkich nowoczesnych systemów CGM oraz Flash. Mamy gotowe propozycje, które już zostały przedstawione Ministerstwu. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu parlamentarzystów uda się je wprowadzić w życie. – powiedział Mariusz Masiarek

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Departamentu Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia poinformowali, iż negocjacje dotyczące nowych leków zostały zawieszone.

Po posiedzeniu zostanie przedstawione stanowisko, które będzie uwzględniało wypracowane wnioski, które zostaną przekazane do ministerstwa.

 

Zapis posiedzenia:

Skip to content