Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Mobilnie z cukrzycą

mHealth (mobile health) – czyli dbanie o zdrowie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych – to światowy trend.  Nowoczesne glukometry, urządzenia do monitorowania stężenia glukozy we krwi, wyposażone w zaawansowane rozwiązania są tego przykładem. Na jakie potrzeby odpowiadają? Jak ułatwiają codzienne życie osób chorych na cukrzycę?

Ze smartfonem nie rozstaje się 4 na 5 Polaków mających dostęp do internetu. Dla pacjentów chorych na cukrzycę telefon może być wsparciem ich codziennej terapii, pomagając w rutynowej samokontroli i zwiększając komfort życia.

 Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Z rozmów z pacjentami wiem, że kluczowe jest jej zaakceptowanie – tak, aby cieszyć się życiem mimo choroby. To szczególnie ważne dla ludzi młodych i aktywnych: wielu z nich przyznaje, że powinno lepiej kontrolować cukrzycę, ale często brakuje im chęci i czasu. Dla nich świat cyfrowy jest naturalnym środowiskiem, więc system do monitorowania stężenia glukozy współpracujący z aplikacją to z ich punktu widzenia wygodne rozwiązanie – mówi dr hab. n. med.  Agnieszka Szadkowska, diabetolog.

Konieczność pamiętania o regularnych pomiarach poziomu glukozy, zapisywaniu wyników, zażywaniu leków, odpowiednim odżywianiu i aktywności fizycznej to duże obciążenie dla osób dotkniętych cukrzycą – dodaje Sylwia Dybkowska, pielęgniarka, edukator ds. diabetologii – Cukrzyca to wymagająca towarzyszka życia.

Oszczędność czasu, wygoda, szybki dostęp do wyników – to zalety, które podkreślają pacjenci, korzystający z zaawansowanych glukometrów, współpracujących z aplikacją. Firma Ascensia Diabetes Care, twórca systemu Contour® Plus One i aplikacji Contour® Diabetes – rozwiązania, które rok temu zadebiutowało w Polsce (a tym samym w Europie Środkowo-Wschodniej), zaprosiła osoby chore na cukrzycę typu 1 oraz typu 2 do wypróbowania systemu i podzielenia się opiniami. Badanie „Patient One Study” objęło pacjentów z całego kraju – obojga płci, w różnym wieku. Respondenci testowali system w warunkach dla siebie naturalnych – w pracy, domu, podróży, w codziennych zwykłych aktywnościach – np. przed zakupami w supermarkecie czy podczas wyjazdu służbowego.

Jest to projekt, który pozwolił nam bliżej poznać potrzeby pacjentów oraz ważne aspekty działania zarówno glukometru jak i aplikacji. Mamy świadomość, że system otwiera przed chorymi zupełnie nowe możliwości a jednocześnie mamy na uwadze, że pewne obszary wymagają dalszych udoskonaleń – mówi Michał Piersicki, Junior Digital Marketing Manager, Ascensia Diabetes Care Poland.

Contour® Plus One wraz z aplikacją Contour® Diabetes  to system umożliwiający łatwą dokumentację codziennych czynności chorego na cukrzycę – mówi Teresa Benbenek-Klupa, Senior Scientific Communication Manager, Ascensia Diabetes Care Poland – W aplikacji do konkretnego pomiaru glukozy można dołączyć zdjęcie posiłku, szacowaną liczbę węglowodanów, czas aktywności ruchowej, dodać notatkę głosową oraz liczne przypomnienia związane z przyjmowaniem leków.

 Nareszcie bez papieru

Pierwsze dni to był zachwyt, bawiłem się opcjami w menu. Wreszcie miałem szansę zrezygnować z papierowego dzienniczka, który był dla mnie zmorą – mówi Daniel, 31-letni informatyk, pacjent chory na  cukrzycę typu 1 – Mam całą paletę dostępnych opcji: jaką aktywność (prowadziłem), jaki to był dzień – rewelacyjnie szybko – dodaje

– (System) jest bardzo fajny, mieści się nawet w niewielkich torebkach. Wyniki mam zawsze przy sobie, a jest to szczególnie ważne podczas niezaplanowanych wizyt u lekarza – ocenia Danuta, 37 lat, pacjentka z cukrzycą typu 1, nauczycielka przedszkolna.

Rzadko rozstajemy się z telefonem – częściej zapominamy o dzienniczku czy glukometrze. A teraz zawsze otwierając telefon widzimy tę aplikację. Nie potrzebujemy dzienniczka, bo wszystko zapisuje się w telefonie – to opinia 18-letniej licealistki Karoliny, pacjentki z cukrzycą typu 2.

 Mobilizacja i poczucie bezpieczeństwa

Wcześniej miałam problemy z monitorowaniem poziomu cukru, często zapominałam o tym, gubiłam karteczki, teraz wszystko mam w telefonie, telefon przypomina mi o mierzeniu cukru – mówi Małgorzata, 33 lata, pacjentka z cukrzycą typu 2.

Codziennie rano jest sms, że mam sobie zbadać cukier – dodaje Monika, 40 lat, pacjentka z cukrzycą typu 2, która prowadzi stowarzyszenie osób chorych na cukrzycę. – (Aplikacja) może nawet przypomnieć o wizycie u lekarza – dodaje Daniel.

Jeżeli mamy za niski cukier, pojawia się powiadomienie. Od razu można wybrać opcję „zadzwoń po pogotowie” – mówi Karolina.

Gdyby coś się stało, to lekarz ma stały dostęp do moich wyników glukozy: wszystkie znajdują się w smartfonie, w każdym przypadku mogę przedstawić je lekarzowi pogotowia czy w przychodni – mówi 49-letni Paweł: stolarz, który pomimo cukrzycy (typu 2), na którą choruje od 8 lat, chodzi po górach, wędkuje, jeździ na rowerze i motocyklu.

Łatwość obsługi

Bardzo mi się spodobała aplikacja – jest jasna nawet dla osoby takiej, jak ja, która nienawidzi nowinek – mówi Monika, 40 lat, pacjentka z cukrzycą typu 2, kucharz w firmie cateringowej.

Nie powiem, że z początku nie czułam trochę strachu czy sobie poradzę, ale strach ma wielkie oczy i okazało się, że wcale nie jest to trudne – wspomina Monika, 40 lat, pacjentka z cukrzycą typu 2, prowadząca stowarzyszenie osób chorych na cukrzycę.

Skip to content