Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Nowa lista refundacyjna od września 2022. Duże zmiany dla diabetyków.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2022 roku. W obwieszczeniu znalazły się bardzo pozytywne zmiany dla osób cukrzycą, o które zabiegało środowisko pacjentów i ekspertów.

Nowa lista refundacyjna wprowadza 7 nowych cząsteczko-wskazań w zakresie cukrzycy, dla 3 grup lekowych. Będą to rozszerzenia wskazań dla analogów GLP-1 (dulaglutyd i semaglutyd), rozszerzenie wskazań dla inhibitorów SGLT-2 oraz inhibitorów DPP-4.

Dokładnie określono wskazanie: w doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące)

Oznacza to rozszerzenie dostępu do nowoczesnych terapii, które skutecznie regulują poziom glukozy we krwi nie powodując hipoglikemii i równocześnie zapobiegają groźnym dla życia i zdrowia powikłaniom.

Ponadto w projekcie znalazły się obniżki dopłat pacjenta o maksymalnie 1,97 zł niektórych leków doustnych i maksymalnie kilkunastogroszowe obniżki dopłat pacjenta za niektóre paski do glukometrów.

Obwieszczenie zacznie obowiązywać od 1 września 2022 roku.

Oto treść obwieszczenia: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 sierpnia 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2022 r.

Zobacz także:

Skip to content