Pokonaj cukrzycę! Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który odbył się w tym roku pod hasłem Pokonaj cukrzycę!  przeprowadziliśmy bezpłatne badania poziomu cukru we krwi połączone z poradami edukacyjnymi z zakresu zdrowego trybu życia, zdrowej diety oraz aktywności fizycznej.

Akcja odbyła się w siedzibie Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL w Gliwicach przy ul. Młyńskiej 17. Partnerem akcji był NZOZ Specjalistyczne Centrum Medyczne DIASOMED w Gliwicach.

Dodatkowo zachęcamy do włączenia się w naszą stałą akcję  Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc! To akcja zainicjowana przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL. Tu można znaleźć materiały – Zobacz!

Rozpowszechnienie cukrzycy w Polsce i związanych z nią czynników ryzyka, dane WHO 2016
Rozpowszechnienie cukrzycy w Polsce i związanych z nią czynników ryzyka, dane WHO 2016

Niemal 400 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę – chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie ma  insuliny – cukrzyca typu 1 albo gdy nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności, które charakteryzują cukrzycę typu 2.

Według najnowszych danych w Polsce problem cukrzycy dotyka prawie 3 milionów osób.  W tym leczonych jest 2,17 mln osób (1,22 mln kobiet oraz 0,96 mln mężczyzn), co stanowi 5,6% łącznej liczby mieszkańców Polski. Jest to 6,1%  kobiet oraz 5,1% mężczyzn. Do tego doliczamy osoby nieświadome cukrzycy – 26 % – co daje liczbę 2,73 mln! 

Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana  jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Trendy rozpowszechniania cukrzycy w Polsce, dane WHO 2016
Trendy rozpowszechniania cukrzycy w Polsce, dane WHO 2016

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

Pełny raport WHO o cukrzycy w Polsce w formacie PDF – Światowa Organizacja Zdrowia – POLSKA Krajowy profil cukrzycy 2016

Pokonaj cukrzycę! Światowy Dzień Zdrowia 2016

Skip to content