To nie był łatwy wyścig ani urocza przejażdżka po górach. To była walka z naturą i przeciwnościami losu. Tak wyglądał start kolarskiej drużyny kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” w Tour de Pologne dla Amatorów.
Jeszcze w przeddzień startu kilka osób miało nadzieję, że aura odpuści i będzie nieco łaskawsza dla uczestników. Ekipę, której kapitanem był Michał Jeliński, Mistrz Olimpijski tworzyli oprócz niego prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, poseł Aleksander Mularczyk, Przemek Kotulski, stypendysta Ogólnopolskiego Programu Drużyna MOJACUKRZYCA.PL i podopieczny Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. diabetyk Karolina Jany, dziennikarz Krzysztof Majak oraz blogerzy Ewelina Bojdzińska i Piotr Demianiuk.
Sobotni poranek rozwiał wszelkie nadzieje. 10 stopni, ziąb i lejący się z nieba strugami deszcz nie napawał optymizmem. Start całej grupy poprzedzony rozgrzewką w postaci ubierania peleryn nieco się przedłużył. Wyruszyli spod term w Bukowinie ze startu honorowego i ulicą Tatrzańską dotarli do startu ostrego w Poroninie. Już wtedy niektórzy rezygnowali. Jednak nikt z naszej DZIELNEJ ekipy! Wystartowali wszyscy i wszyscy ukończyli wyścig wspinając się po drodze na ścianę w Gliczarowie.
Prawie 32 kilometry! Jako pierwszy z całej ekipy przyjechał Przemek Kotulski. Zajęło mu to 1 godzinę i 14 minut. W efekcie zajął 7 miejsce w swojej kategorii i 104 pozycję na wszystkich 1500 startujących! Skomentował to jednym zdaniem – Nie najgorzej!
Wielkie brawa należą się jednak wszystkim, bo nie o czas tu chodziło!
Profesor Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu świetnie to określiła:
Z cukrzycy nie można się wyleczyć. Ale to nie oznacza, że powinniśmy się poddać i wyczekiwać końca. Za każdym razem doradzam swoim pacjentom, aby żyli aktywnie. Bo ten, kto choruje na cukrzycę, a jest aktywny, ma szansę na dłuższe i lepsze życie. Aktywność fizyczna jest integralną częścią leczenia cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 1 korzyści płynące z treningów dla aktywnych osób są nie do przecenienia, począwszy od lepszego wyrównania metabolicznego, a skończywszy na dobrostanie psychicznym. Co więcej, jak dowodzą badania przy właściwej kontroli schorzenia zmniejsza się też ryzyko hipoglikemii, którą do tej pory uważano za główne przeciwwskazanie do uprawiania sportu.
GRATULUJEMY! JESTEŚMY z WAS MEGA DUMNI!
WWW.MOJACUKRZYCA.PL – dobra strona cukrzycy!
„Ścigamy się z cukrzycą” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z cukrzycą w Polsce. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na profilaktykę i leczenie cukrzycy oraz rolę edukacji i aktywności fizycznej w kontroli cukrzycy.
Organizatorami kampanii są Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę oraz Fundacja Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja. Patronat nad wydarzeniem objął Polski Komitet Olimpijski.
Ambasadorem kampanii jest Michał Jeliński, Mistrz Olimpijski i czterokrotny Mistrz Świata i Europy w wioślarstwie, chory na cukrzycę. Został również kapitanem drużyny amatorskiej, która weźmie udział w tegorocznym Tour de Pologne.
Mecenasem kampanii jest firma Novo Nordisk, sponsor tytularny Team Novo Nordisk, jedynej profesjonalnej drużyny sportowej na świecie złożonej wyłącznie z osób z cukrzycą.
P.S. Amatorzy dali radę, a zawodowcy nie rozegrali etapu. „Lało jak z cebra w niedzielę w Bukowinie. Próbowaliśmy z pogodą zawalczyć, ale bezpieczeństwo zawodników było najważniejsze.” napisali w komunikacie.