TREG sposobem na cukrzycę typu 1?

O epidemii cukrzycy wśród dzieci i nadziejach na  jej powstrzymanie mówi prof. Piotr Trzonkowski, współtwórca i prezes PolTREG-u.

Na czym polega program TREG? Kto może wziąć udział? Gdzie szukać informacji o kwalifikacji do programu? O tym można przeczytać w Pulsie Biznesu.

Jaki jest wasz pomysł na jej leczenie i jak wygląda terapia opracowana przez spółkę?

Wkraczamy bardzo wcześnie w rozwoju choroby. To jest choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy błędnie rozpoznaje trzustkę jako coś obcego i zaczyna ją niszczyć. Atakuje specyficznie te komórki, które odpowiadają za produkcję insuliny. Naszym pomysłem jest zatrzymanie tej autoagresji. Dzisiaj robimy to tak, że u pacjenta, który ma pierwsze objawy, podajemy preparat z jego własnych komórek, które są w stanie zatrzymać ten atak i ocalić tę część trzustki, która jeszcze produkuje insulinę. To robimy dziś, a w planach mamy też poszukiwanie pacjentów, którzy nie mają jeszcze objawów, ale wiemy, że atak na trzustkę już się rozpoczął. Im też chcemy podawać preparat i w ten sposób ich leczyć lub przynajmniej przedłużać ten okres, gdy inne leczenie nie będzie konieczne.

W ramach tej terapii raz podaje się pacjentowi taki koktajl z komórek. To jest ciągła terapia?

Terapia odbywa się w ten sposób, że pobieramy od pacjenta te komórki, które są w stanie opanować ten atak — one są obecne w organizmie, tylko jest ich mniej niż potrzeba. Namnażamy je i podajemy je pacjentowi. Obecnie robimy to dwukrotnie na początku choroby. Ma to pozwolić — przynajmniej przez kilka lat — na własne produkowanie insuliny i uniknięcie codziennego kłucia się penem czy pompą insulinową. To jest terapia absorbująca pacjenta dwa razy w życiu.

Więcej na www.pb.pl oraz w podkaście. Poniżej prezentujemy również film.

Skip to content