100 lat insuliny i walki z cukrzycą. Konieczne lepsze leczenie, edukacja i profilaktyka.

W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 3 mln osób, a ponad 5 mln ma stan przedcukrzycowy. Choć coraz lepiej leczymy osoby z cukrzycą, to stale potrzebna jest poprawa w zakresie profilaktyki, edukacji oraz dostępu do nowych technologii i leków – podkreślają eksperci. Specjaliści mówili o tym na wtorkowej debacie, zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Cukrzycy, który jest obchodzony 14 listopada w dniu urodzin Fredericka Granta Bantinga, odkrywcy insuliny.

Jak przypomniał prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM, kanadyjski fizjolog odkrył insulinę 100 lat temu – w 1921 r. Był to ogromny przełom w leczeniu cukrzycy, dzięki temu odkryciu można diagnoza cukrzycy przestała być wyrokiem śmierci. Prof. Czupryniak zaznaczył, że Polska była trzecim krajem w Europie – po Danii i Anglii, który już w 1924 r. zaczął produkować insulinę.

Minęło 100 lat od odkrycia insuliny, cukrzyca nabrała kolosalnego rozpędu. Ta słodka z nazwy choroba często bywa gorzka w smaku i to poprzez wymiar zdrowotny kliniczny społeczny i ekonomiczny” – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Z danych przedstawionych na debacie wynika, że na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 460 mln osób. Co 8 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań, takich jak choroby sercowo- naczyniowe, w tym udar mózgu czy zawał serca, niewydolność nerek, stopa cukrzycowa. Dlatego choroba zyskała miano niezakaźnej epidemii XXI wieku.

Zapis debaty

https://fb.watch/9faaJxvgmh/


Skip to content