Pływanie jest jednym ze sposobów utrzymania organizmu w dobrej formie.
Jeśli szukasz ćwiczeń, które poprawią kondycję Twojego serca, całego układu krążenia a także układu oddechowego a dodatkowo unormują poziomy cukrów pływanie jest bardzo dobrym pomysłem.
Dodatkowym atutem pływania jest także to, że nie obciąża stawów dlatego polecane jest zwłaszcza osobom, które ze względu na inne schorzenia nie powinny ich obciążać.
Pływanie trzy razy w tygodniu przez 30 minut może znacząco obniżyć ciśnienie krwi a także uregulować tętno spoczynkowe.
Pływanie to relaks dla kręgosłupa, ponieważ woda stawia o wiele większy opór podczas ćwiczeń i pływania niż powietrze. Mięśnie co prawda muszą pracować ciężej, ale nie jest to tak odczuwalne dla organizmu.
Pływanie i szczęście
Bez względu na to czy pływasz rekreacyjnie w morzu czy jeziorze, czy regularnie, stylowo na basenie, pływanie sprawia po prostu, że czujesz się lepiej i endorfiny szczęścia jak po każdym wysiłku fizycznym zdecydowanie poprawiają Twoje samopoczucie.
Badania przeprowadzone na grupie zawodników-pływaków pokazały, że po odbytym treningu pływackim, znacznie zmniejszyło się odczucie zmęczenia, napięcia, smutku, czy złości. Podniesienie naszego nastroju po wysiłku fizycznym oraz lepsze samopoczucie najprawdopodobniej związane jest z wytwarzanym podczas ćwiczeń „hormonem szczęścia” – serotoniną, ktorej uwolnienie tak własnie wpływa na nasz organizm.
Dla kogo pływanie?
Pływanie i ćwiczenia w basenie są doskonałym treningiem dla każdego, a szczególnie dla osób z problemami bólowymi stawów kończyn i kręgosłupa oraz innymi problemami bólowymi układu mięśniowo – szkieletowego. Ćwiczenia w wodzie i pływanie są ruchem polecanym również osobom ze znaczną nadwagą, co w przypadku osób chorujących na cukrzycę jest częstym problemem.
Należy jednak pamietać, że bardzo ważnym elementem wysiłu fizycznego jest dla osób chorujących na cukrzycę właściwe przygotowanie.
Przed wejściem do wody należy odpiąć pompę insulinową, jeżeli leczycie się przy jej pomocy, sprawdzić poziom cukru, który powinien mieścić się w bezpiecznych granicach (100-200 mg%). Po ok. 30 minutach należy wyjść z basenu i sprawdzić ponownie poziom cukru.
Jak przy każdym wysiłku fizycznym zabezpieczenia w postaci glukozy, owocu lub batonika są koniecznym elementem.
Warto zapamiętać!
Uprawianie sportu w cukrzycy niesie ze sobą obawy wystąpienia hipoglikemii dlatego stosując się do następujących reguł możemy bezpiecznie pływać:
- nie pływaj sam, poinformuj swojego kolegę lub osobę z otoczenia żeby w przypadku dziwnego zachowania wyciągnęli Cię z wody
- zostaw tabletki glukozy lub słodki napój w dostępnym miejscu
- jeżeli zaobserwujesz objawy hipoglikemii jak najszybciej wyjdź z wody
Powodzenia na treningach!
Wysiłek fizyczny w cukrzycy – cykl informacji i porad dla chorych na cukrzycę (i nie tylko). Cykl powstaje we współpracy z Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. dystrybutora systemu monitorowania glikemii Freestyle Libre.