Bezpłatna insulina dla kobiet w ciąży. Nowa lista.


Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy refundowanych leków, a na niej znalazły się po raz pierwszy bezpłatne medykamenty przeznaczone dla kobiet w ciąży. Nowa lista ma obowiązywać od września 2020 roku.

O nowym projekcie listy leków refundowanych poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Podkreślił on, że znajdą się na niej m.in. bezpłatne leki przeznaczone dla kobiet w ciąży.

“Projekt zawiera również leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych. Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji” – napisał Miłkowski.

Bezpłatne insuliny dla kobiet w ciąży.

Podstawą do nabycia uprawnienia jest ciąża stwierdzona przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

Ponadto kobieta musi posiadać receptę wystawiona przez: lekarza lub położną lub innego lekarza – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną. Zaświadczenie jest ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu.

W projekcie nie zaplanowano innych znaczących zmian w dostępności i cenach preparatów dla osób chorych na cukrzycę.

Projekt dostępny tu https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r