Kuba Partuś zagrał w filmie Gierek!

Nasz stypendysta i podopieczny Kuba Partuś z Zabrza zagrał w pełnometrażowym filmie. Wcielił się w postać młodego Edwarda Gierka w filmie „Gierek”.

Zdjęcia do filmu były kręcone na początku sierpnia w Katowicach, Dabrowie Górniczej i w innych miejscach Śląska i Zagłębia.

Kuba Partuś, stypendysta Ogólnopolskiego Programu Hipertalent MOJACUKRZYCA.PL wraz z siostrą Olą wystąpił w sedanach przedstawiających życie Edwarda Gierka. Tytułowego bohatera gra Michał Koterski. W filmie występuje też Małgorzata Kożuchowska.

To było ciekawe doświadczenie, zobaczyć plan filmowy od środka. Fajnie też było spotkać się i porozmawiać z profesjonalnymi aktorami. Wszyscy byli bardzo mili i pomocni, nie wiedziałem, że na planie filmowym pracuje tak dużo ludzi. Dla mnie była to ciekawa przygoda ale też duża nauka. Chciałbym jeszcze kiedyś wrócić na plan filmowy. – powiedział Kuba Partuś.

Brawo Kuba! Jesteśmy MEGA dumni!

„Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Choć stoi w jednym szeregu z Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim czy Lechem Wałęsą, to jak dotąd branża filmowa zdawała się tego nie dostrzegać. Chcieliśmy wypełnić tę lukę – mówi jeden ze scenarzystów filmu – Rafał Woś. Przy pisaniu scenariusza inspiracje czerpaliśmy z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień  doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę”. 

Producent filmu, Janusz Iwanowski, prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego.

Główni bohaterowie filmu, Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska, nie kryją faktu, iż jest to jedno z największych wyzwań zawodowych, z jakim przyszło się mierzyć aktorom. Małgorzata Kożuchowska, tak komentuje propozycję udziału w filmie: – „Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję zagrania Stasi Gierkowej. W końcu rola pierwszej damy PRL to nie lada gratka. Kiedy sięgnęłam po materiały archiwalne, pojawiły się wątpliwości – trudno dostrzec między nami podobieństwo… Podzieliłam się tymi wątpliwościami z producentami i reżyserem. Panowie rozwiali moje obawy: – „W naszej filmowej opowieści Stasia ma Twoje oczy, figurę i temperament”. Na planie panuje wspaniała, niemalże rodzinna atmosfera, i przyznam, że pokochałam już stylizacje i fryzury z lat 70-tych. Trzymajcie kciuki!”.

Michał Koterski, który do roli przytył 17 kilo i znakomicie odrobił lekcję z historii tamtego czasu, musiał również uczyć się mówić po francusku. Skupiony i skoncentrowany na roli zapowiedział, że nie będzie udzielał wywiadów do końca zdjęć: „To przynosi pecha, a ja wolę opowiadać o pracy – po pracy!”. Reżyser filmu jest przekonany: – „Potrafi odtworzyć tę rolę tak realnie, że jesteśmy w stanie uwierzyć temu człowiekowi, pójść za nim, by dowiedzieć się, co się działo tak naprawdę w jego życiu, jak trudne decyzje musiał podejmować”.

W filmie, oprócz tytułowej pary, zobaczymy również: Ewę Ziętek, Jana Frycza, Rafała Zawieruchę, Sebastian Stankiewicza,  Antoniego Pawlickiego, Cezarego Żaka, Agnieszkę Więdłochę, Domnikę Gwit, Klaudię Halejcio, Krzysztofa Tyńca, Macieja ZakościelnegoMikołaja Roznerskiego, Maurycego Popiela, Piotra Witkowskiego,Filipa Tłokińskiego, Damiana Bajorka, Kamila Bajorka, Aleksa Mackiewicza, Konrada Marszałka.

Premiera filmu przewidziana jest w przyszłym roku, w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka.

Źródło: Materiały prasowe i Archiwum prywatne

Skip to content