Dalej od cukrzycy! Akcja prozdrowotna i bieg Krynicy!


Zmagania rozgrywane pod hasłem „1 km dalej od cukrzycy” promowały aktywny tryb życia jaką jedną z form profilaktyki przeciwko zachorowaniom. Statystyki są alarmujące. Według szacunków ekspertów, do 2040 osób liczba chorych na całym świecie wyniesie 642 miliony. Obecnie to 415 milionów.

W Krynicy podczas Festiwalu Biegowego na starcie stanęli uczestnicy w różnych wieku i o różnych ambicjach. Dla jednych liczył się wynik, dla innych chęć udziału w wydarzeniu. Jako pierwszy trasę prowadzącą deptakiem pokonał Rafał Norwing. Wśród pań najlepsza była Katarzyna Kmieć.

To jednak nie był jedyny aspekt wydarzenia. Najważniejszym elementem było edukowanie o cukrzycy i promowanie aktywności fizycznej jako profilaktyki zachorowania.

Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa MOJACUKRZYCA.PL:  Im więcej ich usłyszy o cukrzycy, tym większe prawdopodobieństwo, że przekażą informacje dalej i ktoś zacznie się ruszać. Oprócz wielu biegaczy, jest tutaj mnóstwo postronnych osób, które się przyglądają i zastanawiają: „ależ to są odległości, dlaczego nie ja? No pewnie nie ja, bo nie dam rady”. A tutaj się okazuje, że wystarczy najmniejsza aktywność! My wzięliśmy najmniejszy dystans jaki był możliwy, czyli jeden kilometr, właśnie po to, by pokazać, że kilometr tak naprawdę przebiegnie każdy. Czy jest chory, czy przedrepta, czy przejdzie. Nieważne. Ważne jest to, żeby to zrobił, poruszał się, zrobił to dla własnego zdrowia. Promujemy zdrowy tryb życia po to, żeby zniwelować zachorowania na cukrzycę typu 2.

Nie zabrakło wyników sportowych.

Biegło się krótko i intensywnie. Początek może był trochę wolniejszy i trzeba było ostro finiszować. To mój trzeci start w ten weekend w Krynicy. Biegłem w Życiowej Dziesiątce, gdzie zajął czwarte miejsce i wygrałem na 3 km. Uważam, że takie biegi z dodatkową wartością są bardzo ważne i potrzebne. Nie biegłem tu na czas – powiedział Rafał Norwing, który na co dzień mieszka w Rzymie.

– To był udany start. Jakoś się odnalazłam w tłumie i było super. Trasa była płaska, można było szybko biegać. To jest mój jedyny start w Krynicy, ponieważ mam kontuzję. Pobiegłam trochę w ciemno, ale się udało. W tym roku urodziłam też dziecko i wracam do formy. Zdecydowałam się pobiec w koszulce mówiącej o cukrzycy, mimo, że mam wygodniejszy strój. Wielu moich znajomych jest chorych. Chciałabvym promować zdrowy tryb życia – dodała Katarzyna Kmieć.

Partnerami biegu „1 km dalej od cukrzycy” są Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Podczas Festiwalu Drużyna MOJACUKRZYCA.PL mała mocną reprezentację. Na 100 km w Biegu 7 Dolin wystąpił Karol Urbańczyk, Ireneusz Paruzel walczył na trasie 64 km, z kolei cała ekipa wzięła udział w Biegu Przebierańców.

Oto zdjęcia i film z biegu.