Inteligentne soczewki mierzą poziom cukru

Udało się opracować miękką i elastyczną soczewkę kontaktową, która monitoruje poziom glukozy we łzach. Soczewka natychmiast informuje o zmianach glikemii . Opisany w piśmie Science Advances wynalazek ograniczyłby a w niektórych przypadkach nawet wyeliminowałby potrzebę używania glukometru u osób z cukrzycą.

W soczewkach wbudowany jest malutki czujnik glukozy ze światełkiem LED. Antena pobiera sygnały z nadajnika i zamienia je na energię, która doprowadzana jest do świecącej diody. Kiedy tylko czujnik zarejestruje, że ustalony poziom glukozy został przekroczony, zasilanie zostaje odcięte i światełko LED reaguje.

Osoba nosząca soczewki nie widzi światła, gdyż diody skierowane są na zewnątrz. Wystarczy spojrzeć w lustro, by sprawdzić poziom glukozy. W przyszłości testowane będą rozwiązania, które sprawiłoby by soczewki działały odwrotnie.

Testy nie wykazały, by soczewki w jakikolwiek sposób powodowały dyskomfort. Wszystkie komponenty, które nie są przezroczyste, zostały umieszczone tak, by nie przeszkadzać użytkownikowi. Żadna część nie jest też widoczna dla osoby noszącej, gdyż fragmenty te zostały umiejscowione nad tęczówką.

Trwają testy soczewe. Jak twierdzą naukowcy ta technologia ma stać się dostępna w ciągu najbliższych 5 lat. Dostępne rysunki prezentujemy poniżej.

źródło: Science Advances 

Skip to content