Oto najnowsza zmiana dotycząca systemu ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania FreeStyle Libre. Od 12 grudnia dostępny będzie w Polsce system FreeStyle Libre 2! Od 1 stycznia 2023 zaczną też obowiązywać najnowsze zasady refundacji. Warto poznać szczegóły.
Najnowsza wersja sytemu FGM posiadaopcjonalne alarmy. Można je włączyć w ustawieniach aplikacji FreeStyle LibreLink i wtedy na telefon, którym skanowany jest sensor będą przychodzić automatycznie powiadomienia, gdy poziom cukru będzie zbyt niski lub zbyt wysoki. Sensory bez alarmów będą dostępne jedynie do wyczerpania zapasów
Aktualnie nie będzie dostępny czytnik do systemu FreeStyle Libre 2. Można jednak skanować sensor za pomocą bezpłatnej aplikacji, którą można pobrać na smartfon z funkcją NFC. Będzie również możliwość dokonywania odczytów pomiarów z sensora za pomocą czytnika FreeStyle Libre, ale bez możliwości otrzymywania alarmów (czytnik powinien posiadać najnowszą wersję oprogramowania 2.4.8.). Wersję oprogramowania można sprawdzić w ustawieniach czytnika i w razie potrzeby zaktualizować go.
System FreeStyle Libre 2 będzie objęty refundacją NFZ od momentu wprowadzenia go do Polski w grudniu 2022r. Nie będzie potrzebne nowe zlecenie.
Są jednak dodatkowe ograniczenia związane z ilością pasków do glukometrów i warunkach do spełnienia. O szczegółowych zasadach można przeczytać tutaj Cukrzyca. Refundacja ciągłego monitorowania glikemii CGM i FGM od 1 stycznia 2023. oraz Cukrzyca. Refundacja pomp insulinowych, wkłuć i zbiorników od 1 stycznia 2023.
Do końca 2022 roku system FreeStyle Libre był refundowany dla dzieci w wieku 4-18 lat z cukrzycą typu 1. lub 3. W listopadzie br. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wprowadzenie od 1 stycznia 2023 refundacji dla nowych grup pacjentów. Dodatkowo rozszerzono grono uprawnionych do wystawiania zleceń na sensory m.in. o lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, kardiologów i ginekologów.
„Szersza refundacja technologii FreeStyle Libre to bardzo ważny krok, który pozytywnie wpłynie na samokontrolę cukrzycy i umożliwi lekarzowi prowadzącemu oraz innym specjalistom zaangażowanym w opiekę nad pacjentem szersze spojrzenie na wartości glikemii, a to pozwoli na lepszy dobór leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lepsza kontrola cukrzycy poprzez ciągłe monitorowanie prowadzi do mniejszej liczby powikłań i wyższej jakości życia. W końcu, dla ogromnej grupy osób cierpiących na cukrzycę, nie tylko typu 1, zapaliło się zielone światło” – dodaje profesor Czupryniak.
Jak działa FreeStyle Libre 2
System FreeStyle Libre 2 dokonuje pomiarów stężenia glukozy w płynie śródtkanowym co 1 minutę. Dzięki połączeniu bluetooth umożliwia pacjentowi otrzymywanie na smartfon z zainstalowaną dedykowaną aplikacją alarmów dźwiękowych lub poprzez wibrację o zbyt niskim lub zbyt wysokim stężeniu glukozy. System pozwala także ocenić kierunek i tempo zmian stężenia glukozy w ciągu najbliższego okresu, co znacząco ułatwia pacjentom zrozumienie zmian glikemii zachodzących pod wpływem stosowanego leczenia, aktywności lub posiłku, a przede wszystkim na dostosowanie swojego postępowania tak, aby uniknąć nieprawidłowych wartości. Sensor pozwala także oceniać zmiany stężenia glukozy w przeszłości. Wszystkie te informacje dostępne są bez konieczności nakłuwania palca.
„System FreeStyle Libre 2 oferuje dodatkowe korzyści dla osób chorych na cukrzycę, dając im możliwość korzystania z alarmów. Jest to wielka zaleta dla osób z cukrzycą, szczególnie dzieci lub osób o podwyższonym ryzyku hipoglikemii – mówi Sylwia Borowska-Kurek, Country Manager Diabetes Care, Abbott. FreeStyle Libre pomaga osobom chorym na cukrzycę osiągać coraz lepsze efekty zdrowotne, o czym świadczą zarówno badania kliniczne, jak i dane z codziennej praktyki zebrane od ponad pół miliona użytkowników na całym świecie” – dodaje Sylwia Borowska-Kurek.
Dane z codziennej praktyki oraz badania kliniczne wykazały, że jego wykorzystanie pozwala na lepszą kontrolę glikemii, skrócenie czasu hipoglikemii i hiperglikemii, dłuższy czas przebywania w optymalnym zakresie stężenia glukozy oraz poprawę wartości HbA1c. Ponadto badanie opublikowane w „British Medical Journal” pokazuje, że korzystanie z systemu FreeStyle Libre wiąże się z poprawą jakości życia, a wskaźnik absencji w pracy i przyjęć do szpitala związanych z cukrzycą zmniejsza się o dwie trzecie w ciągu roku.
Freestyle Libre jest najczęściej używanym systemem ciągłego monitorowania glikemii na świecie, pomagając milionom osób z cukrzycą mieszkających w ponad 60 krajach w łatwy sposób kontrolować stężenie glukozy
Zobacz także:
- Jesienna Akademia MOJACUKRZYCA.PL. Zapraszamy na warsztaty do Jarnołtówka.
- Zapisy na 3 Gliwicki Bieg „1 kilometr dalej od cukrzycy”
- Stypendia SŁODYCZ WIEDZY. Nabór wniosków XIV edycji.
- Jeden z analogów GLP-1 nie będzie refundowany. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat
- Otwarty trening piłkarski Drużyny MOJACUKRZYCA.PL