Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Wydrukowana trzustka polskiego startupu rozwiąże problem cukrzycy?

Polski startup Polbionica za pomocą bionicznego druku 3D będzie w stanie uratować setki tysięcy osób chorych na cukrzycę i inne schorzenia trzustki. Prezentujemy rozmowę z pomysłodawcą, chirurgiem transpalntologiem, CEO startupu Polbionica prof. Michałem Wszołą, którą przeprowadził dr Maciej Kawecki, opublikowaną w portalu Makeawy.pl

dr Maciej Kawecki:

Panie Profesorze, czy dzisiaj technicznie możliwe jest, naukowo wedle znanej nam wiedzy, wydrukowanie organu wykorzystując technikę biodruku, czyli druku tkankowego?

prof. Michał Wszoła – Chirurg transplantolog, CEO Polbionica:

To akurat proste pytanie.  Oczywiście, że tak. To jest to, czym się zajmujemy. Razem z Fundacją Badań i Rozwoju Nauki i całym konsorcjum Bionic, przed kilkoma laty rozpoczęliśmy projekt. W 2019 roku powstała spółka Polbionica, żeby skomercjalizować wyniki tego projektu i od kilku lat drukujemy bioniczną trzustkę. Co to takiego jest? To jest narząd nie występujący w naturze, który składa się z żywych komórek plus specjalnych biomateriałów, imitujących części pozakomórkowe narządu. Każdy narząd w człowieku składa się z dwóch elementów. Jeden, podstawowy to komórki, które mają jakąś funkcję i to nie ma znaczenia, czy to będzie nerka, wątroba, serce, bo każda komórka w danym narządzie ma jakąś funkcję. Ale te komórki muszą być czymś zlepione. To coś, co je zlepia tworzy pewną całość, pozwala np. na przesyłanie sygnałów między komórkami – nazywamy to macierzą zewnątrzkomórkowa. Dodatkowo każdy narząd ma  oczywiście układ naczyniowy, który zapewnia dopływ tlenu i substancji odżywczych. Można to sobie wyobrazić w bardzo prosty sposób jako ścianę domu. Komórki to cegły, a zaprawa murarska to macierz zewnątrzkomórkowa, i w ten sposób tworzymy całość narządu. Właśnie nad tą „zaprawą” pracowaliśmy  od kilkulat: biotusze, czyli biomateriały, które nie tylko imitują naturalne macierz, ale się z niej składają, czyli są rzeczywiście tym, czego naprawdę te komórki potrzebują, żeby normalnie funkcjonować. Z jednej strony mamy komórki, które pobieramy od pacjenta, a z drugiej strony mamy biomateriały. Następnie cała, że tak powiem, „zabawa” polega na tym, żeby po tym całym procesie biodruku całość stała się ciałem stałym. Upraszczając, do strzykawki wsypujemy komórki, dolewamy hydrożel, który jest macierzą, wszystko dokładnie mieszamy i następnie przy pomocy biodrukarki kontrolowanej przez komputer układamy warstwa po warstwie narząd, który tężeje ze względu na oświetlanie odpowiednią wiązką światła.

Jak jesteśmy w stanie odwzorować strukturę organu w postaci chociażby żył, które znajdują się w środku?

Odwzorowaniem rzeczywistości zajmują się artyści, a my się zajmujemy odwzorowaniem funkcji. To jest z naszego punktu widzenia ważniejsze. My chcemy stworzyć coś, co będzie funkcjonalne. Ja jestem chirurgiem transplantacyjnym i to, co popchnęło mnie do tego działania były niezadowalające wyniki przeszczepienia wysepek trzustkowych. Wysepki, trzustkowe to są takie malutkie kuleczki, które znajdują się w całej trzustce i są zbudowane z komórek produkujących insulinę i glukagon. Przeszczepiając same te kuleczki od wielu lat, pomimo, że to jest bardzo nowoczesna metoda leczenia, nie udawało się uwolnić pacjentów od przyjmowania insuliny. Później okazało się, dlaczego te wyniki nie są dobre. Z powodu braku układu naczyniowego i matrix zewnątrzkomórkowego. Zastanawiając się jak możemy pomóc wyspom trzustkowym dobrze funkcjonować, wymyśliliśmy, że po prostu wydrukujemy matrix i naczynia wokół nich. Tak więc my de facto nie chcemy odwzorować, by to wyglądało dokładnie tak, jak w naturze. My chcemy, żeby to funkcjonowało jak w naturze, a wygląd tego jest pewną wypadkową możliwości technologicznych i tego, co nam daje natura i to, co potrafimy zrobić. Nasza bioniczna trzustka nie jest narządem, który w ogóle istnieje w rzeczywistości, tylko czymś co stworzyliśmy całkowicie sami po to, żeby była w stanie pełnić funkcje trzustki. Prawdziwa trzustka ma dwie główne funkcje, jedną jest to, że produkuje sok trzustki, czyli enzymy trawienne, które pomagają w trawieniu, a drugą to produkcja insuliny i glukagonu – hormonów sterujących poziomem cukru we krwi, właśnie przez te kuleczki, które są zawieszone w całej trzustce. I nasza bioniczna trzustka składa się tylko i wyłącznie od strony funkcjonalnej z tych komórek, które produkują insulinę i  glukagon. De facto jest to terapia dedykowana do pacjentów z cukrzycą. To nie jest rozwiązanie dla wszystkich chorób trzustki.

Michał Wszoła w trakcie procesu biodruku fot. Makeaway.pl

Polega to mniej więcej na tym, że skrajnie funkcjonujący organ jest usuwany z organizmu i zastępowany?

Nie, my starego narządu pacjenta nie usuwamy, bo on już nie funkcjonuje i nam w niczym nie przeszkadza.

Czyli jest wszczepiana obok niego dodatkowa trzustka?

Nawet nie obok niego. My to wszczepiamy w zupełnie inne miejsce. Tutaj w ogóle dotykamy pewnych podstaw transplantologii. Narządy właśnie dzielą się na takie, które wszczepia się w to samo miejsce, w którym  normalne narząd występuje i na przykład  takimi narządami są płuca, serce czy wątroba, więc żeby wszczepić nowe serce, to usuwa się to stare itd. W przypadku trzustki czy nerek nie ma takiej konieczności. Podczas przeszczepienia nerek, to pacjent dostaje trzecią nerkę. Starych nerek nie usuwamy, chyba że są tam jakieś zmiany chorobowe, ale to nie ma nic wspólnego z przeszczepem, tylko to ma związek z tym, że w nerce była choroba. Tak samo jeżeli chodzi o trzustkę. Starej trzustki nie usuwamy i nie dotykamy, bo ona nam w niczym nie przeszkadza, tylko dodajemy coś nowego.

Czy pierwszy biodruk trzustkowy oparty był na komórkach odzwierzęcych?

Tak, oczywiście. Proszę pamiętać, że wyprodukowaliśmy trzustkę i cały czas prowadzimy badania. Zaczęliśmy w 2017 roku, wyprodukowaliśmy bardzo skomplikowane biotusze i całą procedurę biodruku. Oczywiście bardzo tutaj upraszczam, żeby to łatwo było zrozumieć, że układamy warstwa po warstwie. Prędkość, ciśnienie, z jakim to się robi i te wszystkie parametry muszą być bardzo szczegółowo opisane, więc my przeprowadziliśmy całą serię badań, żeby dopracować technologię biodruku. Następnie, mając to dopracowane, w 2019 roku wydrukowaliśmy narząd, który de facto już by nadawał się w tym momencie do wyleczenia człowieka z cukrzycy. Miał on taką ilość wysepek trzustkowych i taką funkcjonalność, że całkowicie nadawał się do wyleczenia cukrzycy. Tam było 600 tysięcy „kuleczek” czyli wysepek trzustkowych produkujących insulinę i glukagon. Średnio człowiek ma milion wysepek, a cukrzyca pojawia się, jeżeli z tego miliona jest zniszczone 90%, czyli przy 100 tysiącach wysp człowiek ma cukrzycę. Nasza trzustka miała 600 tysięcy, więc nie tyle ile zdrowa, ale była całkowicie zdolna, żeby starą trzustkę zastąpić. Jednak jedna rzecz to jest wydrukować narząd, ale następnie trzeba doprowadzić do tego, żeby to było bezpieczne i przeprowadzić badania przedkliniczne. Najpierw były testy na małych zwierzętach, czyli na myszach, później testy na dużych zwierzętach, czyli przeszczepienie do świni. Szczególnie jeżeli chodzi o biodruk wszyscy się skupiają na pięknych zdjęciach z doświadczeń, bo teraz także w nauce „kupujemy” oczami, ale czasem ciężko jest te piękne obrazy przełożyć na wdrożenie kliniczne. Takie prace oczywiście są ważnymi krokami milowymi w rozwoju nauk podstawowych, ale nie zawsze zbliżają nas do rozwiązań funkcjonalnych np. „Jak taką wydrukowaną tkankę wszczepić do człowieka i połączyć z układem naczyniowym?”.

W naszej trzustce wydrukowaliśmy bardzo skomplikowany układ naczyniowy i trzeba go było  połączyć z układem naczyniowym biorcy. Trzeba wykonać zwykłe zespolenie naczyniowe, ale nie da się zeszyć naczynia z wydrukowaną tkanką miękką, gdyż to wszystko się rozpadnie. Dlatego trzeba było wymyślić cały dedykowany system mocowania. Jak to się udało trzeba było opracować realny system wzmocnienia narządu. Fajnie jest oglądać in vitro w laboratorium przepływ przez wydrukowany narząd kiedy jest przepływ 10 mililitrów na minutę i niewielkie ciśnienie. Jednak kiedy podłączamy trzustkę do aorty, mamy przepływ ponad pół litra na minutę, a ciśnienie może sięgać 200-300 milimetrów słupa rtęci. Jeżeli narząd będzie za delikatny to wszystko się rozpadnie. Stworzyliśmy cały system wzmocnień, wsparcia narządu, gdzie nasza trzustka w testach wytrzymała 400 milimetrów słupa rtęci. Proszę zauważyć, że przy 200 milimetrach słupa rtęci mamy bardzo duże nadciśnienie, a przy 240 ląduje się w szpitalu. Nasza bioniczna trzustka dopiero przy 400 milimetrach zaczęła przeciekać, tak więc profil bezpieczeństwa był bardzo duży. Następnie wszczepiliśmy ją do aorty do dużego zwierzęcia i po kilku dodatkowych modyfikacjach udało się uzyskać przepływ przez narząd bez wycieku. To dowodzi, że my rzeczywiście doszliśmy teraz do etapu, że jesteśmy gotowi do wdrożenia tego do kliniki.

Kiedy to nastąpi?

To jest bardzo dobre pytanie. Gdyby wszystkie warunki, które są potrzebne, były spełnione w tym momencie, to bylibyśmy w stanie wykonać to w 2024 roku. Jak tak mówię na okrętkę, to wiadomo o co chodzi. Chodzi o pieniądze. Ten projekt i to wszystko zostało stworzone przez Fundację Badań Rozwoju Nauki, ale z całym Konsorcjum Bionic: Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Warszawską, Instytutem Nenckiego, spółką MedSpace. Duża grupa ośrodków się zajmowała tym projektem, który był finansowany z NCBiR w ramach programu Strategmed. Finansowanie skończyło się w 2019 roku i w tym roku powstała spółka Polbionica, która następnie pozyskała prywatnych inwestorów i rozwinęła projekt bionicznej trzustki do kolejnego etapu. Teraz jesteśmy gotowi, żeby przejść do kolejnego etapu, ale na ten kolejny etap, minimalną sumą, która jest nam potrzebna, to 9 milionów euro. W Polsce ciężko jest znaleźć venture capital w life sciences, który jest w stanie zainwestować taką kwotę, dlatego musimy wyjść za granicę. Mamy bardzo dużo różnych rozmów z licznymi funduszami, Jesteśmy tutaj na Poland 2.0 i uważam, że to jest wspaniałe przedsięwzięcie. Studenci robią wspaniałe rzeczy i opowiadamy, że Polska jest niezwykle innowacyjna, ale jak przychodzi co do czego i przychodzą ludzie, którzy zarządzają pieniędzmi, to my nie jesteśmy wielką, innowacyjną Polską, tylko dla części Amerykańskich Funduszy my jesteśmy jakimś startupikiem z jakiejś Polski, którą niedokładnie wiadomo gdzie zlokalizować. Na całe szczęście nie wszyscy tak myślą a nasze rozmowy idą w bardzo dobrym kierunku, chodź nie jest to łatwa droga.

Jak wyglądają statystyki? Ile osób w Polsce i w Europie wdrożenie powszechne tej technologii by uratowało? Mówiąc o ratowaniu życia, bądź zdrowia?

Jeżeli chodzi o bioniczną trzustkę, to jest to rozwiązanie dedykowane dla dwóch grup pacjentów. Po pierwsze, pacjenci z cukrzycą typu pierwszego z chwiejnym przebiegiem i ciężkimi powikłaniami typu retinopatia proliferacyjna (gdzie dochodzi do uszkodzenia wzroku i jest to realne ryzyko jego utraty),  czy neuropatia wegetatywna (brak odczuwania niskich poziomów cukru). Dla takich ludzi jedynym rozwiązaniem jest transplantacja. W Polsce ludzi z tego typu problemami jest około 20 tysięcy, a my rocznie w szczytowym momencie przed okresem covidowym robiliśmy 40 przeszczepów. Cała Europa robiła 300, Stany Zjednoczone 800. Nawet jakby cały świat chciał pracować tylko na polskich pacjentach, to 20 lat zajmie przeprowadzenie transplantacji u  tych wszystkich ludzi a przecież przez te 20 lat pula potrzebujących pacjentów się powiększy. Obecne transplantologia, pomimo całej swej wspaniałości i mojej do niej miłości, nie jest w stanie pomóc tym wszystkim pacjentom. Na cały świecie znajduje się 6 milionów pacjentów, którzy mogliby skorzystać z tej technologii bionicznej trzustki.

Druga grupa pacjentów to są pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki i to jest jeszcze gorszy problem z punktu widzenia funkcjonowania pacjenta.  W przewlekłym zapaleniu trzustki nie ma dla pacjentów żadnego dobrego rozwiązania. Jeżeli dojdzie do rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki w formie bólowej, to takie osoby non stop są na opioidach i bardzo często rozwija się u nich zwykłe uzależnienie od leków narkotycznych To są ludzie całkowicie wyłączeni z normalnego funkcjonowania, nie mogą nic normalnie jeść, nie mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. U nich wykonuje się zabiegi chirurgiczne, które niestety często nie przynoszą efektu zniesienia bólu Ostatecznym leczeniem jest usunięcie całej trzustki, które rozwiązuje dolegliwości bólowe, ale doprowadza do ciężkiej cukrzycy, która jest na tyle poważna, że według statystyk po usunięciu całej trzustki z powodu przewlekłego zapalenia trzustki w ciągu kolejnych 3 do 5 lat około 40% pacjentów umiera ze względu na chwiejną cukrzycę.  Okazuje się, że w Europie jest około pół miliona ludzi, z przewlekłym zapaleniem trzustki, którzy mogliby skorzystać z naszego rozwiązania.

źródło: Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

Wasza technologia na dziś jest jedyna taka na świecie? Czy są gdzieś w ośrodkach akademickich konkurencyjne technologie?

Są różnego rodzaju podejścia i rozwiązania, szczególnie jeżeli chodzi o leczenie cukrzycy. Tutaj są proponowane różne modele rozwiązania problemu. W zeszłym roku był wielki przełom i sukces, ponieważ Firma Vertex w Bostonie stransformowała komórki macierzyste w kierunku komórek produkujących insulinę i glukagon i przeszczepiła je do ludzi, podając je do układu wrotnego wątroby z dosyć dużym obniżeniem zapotrzebowania na insulinę u pacjenta. Pokazali, że ich komórki funkcjonują i produkują insulinę, ale to byli specjalnie wyselekcjonowani pacjenci. Jednak takich komórek nie należy na stałe podawać do układu wrotnego wątroby, bo my nie wiemy, co się z nimi dalej stanie. Mam wrażenie, że duża część z nich nie zostaje w wątrobie, tylko rozsiewa się po całym ciele. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek procesu nowotworzenia, to nie ma nad tym żadnej kontroli a trzeba pamiętać, że ci pacjenci również otrzymali immunosupresję- czyli leki osłabiające układ odpornościowy pacjenta w celu łatwiejszego „przyjęcia” się przeszczepu.

W moim odczuciu, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest włożenie tych komórek do drukarki i wydrukowanie w bioniczną trzustkę- co daje nam pełną kontrolę nad całym przeszczepem. My w naszych badaniach wykorzystujemy wyspy trzustkowe. Pracujemy również nad transformowaniem komórek macierzystych, ale z tą częścią badania nie jesteśmy jeszcze gotowi. Inną drogę proponuje teraz zespół z Miami. Rozpoczynają program podawania komórek prosto przez tętnice do trzustki. Zobaczymy co z tego będzie. Podsumowując, tych potencjalnych dróg rozwoju jest kilka.

Zaletą naszą jest to, że nasza 3D biodrukowana bioniczna trzustka może być wykorzystana zarówno dla wysp trzustkowych jak i transformowanych komórek macierzystych a nawet dla wysp wytworzonych od transgenicznych zwierząt.

A co z nowotworzeniem się w trzustce? Czy kiedykolwiek dojdziemy do momentu, w którym osoba, która ma zdiagnozowany nowotwór trzustki nieprzerzutowy, będzie w stanie wykorzystać tę technologię, żeby uratować jej życie?

Tak jak powiedziałem, my naszą bioniczną trzustką leczymy cukrzycę, bądź zapobiegamy cukrzycy. A tutaj mówimy o pacjencie z rakiem. Dla niego problemem jest to, żeby usunąć nowotwór a  w przypadku kiedy powstają przerzuty, żeby wyleczyć też przerzuty przy pomocy np. nowych leków biologicznych. I w tym momencie może wejść na scenę nasza  bioniczna trzustka, ale jako pomoc w opracowaniu nowych leków a nie terapia pacjenta.  W naszych laboratoriach możemy drukować narząd z ogniskiem nowotworowym, który ma średnicę od dwóch milimetrów do trzech centymetrów. Jesteśmy w stanie wymodelować tego typu ognisko nowotworowe. Jesteśmy w stanie zdecydować, jak układ naczyniowy w tym ognisku nowotworowym ma przebiegać, jakie typy komórek nowotworowych mają być, bo przecież guz nowotworowy to nie jest tylko jeden typ komórek.

Czyli możecie badań efektywność chemioterapii zanim zostanie podana pacjentowi?

To jest jedna rzecz. Firma farmaceutyczna ma 5, 6, 10 potencjalnych kandydatów na leki i nawet w trakcie badań in vitro te odpowiedzi mogą być bardzo zbliżone. Nie dostaną pełnej informacji na temat różnic w skuteczności leków a dalsze badania wszystkich kandydatów na lek będą bardzo kosztochłonne. My jednego dnia wydrukujemy 20 trzustek z takim ogniskiem nowotworowymi, drugiego dnia 20 trzustek z mniejszym ogniskiem, trzeciego dnia 20 jeszcze z innym itd., które następnie są utrzymywane na bioreaktorze. Możemy wtedy podać do „krwioobiegu” naszego guza leki o obserwować jak będą działać-hamować lub niszczyć guza. W przeciągu miesiąca dostajemy ogromną ilość danych a pacjent nie jest męczony lekami, które i tak nie zadziałają. Dowiadujemy się rzeczy, których byśmy przez następne 5 lat  się nie dowiedzieli.

A dlaczego nie jesteśmy w stanie w przypadku zdiagnozowania nowotworu wyciąć całego organu i wszczepić waszej trzustki?

Bo to nie jest problemem. W przypadku nowotworu problemem są przerzuty. Jeżeli my wytniemy tą trzustkę i ten pacjent przeżyje, nie rozwiną się u niego przerzuty to wtedy jego problemem to będzie chwiejna cukrzyca i wtedy jeżeli będzie wyleczony z raka to będziemy mogli go wyleczyć przeszczepem, ale z chwiejnej cukrzycy, której się nabawił jako następstwo wyleczenia raka.

źródło: dr Maciej Kawecki www.makeaway.pl

Skip to content