Karolina Witek: nie mam kompleksów z powodu cukrzycy!

Poznajcie Karolinę Witek z Tomaszowa Mazowieckiego. To kolejna osoba z bardzo pozytywnym nastawieniem, która z pewnością może zainspirować i zmotywować niejednego słodziaka.

Poznajcie jej historię:

Mieszkam w Tomaszowie Mazowieckim i mam 18 lat. 5 lat temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 1, a zaraz po tym chorobę Hashimoto. Był to zdecydowanie ogromny szok dla mnie i mojej rodziny, gdyż nikt nigdy dotąd nie miał żadnej styczności z tą chorobą.

Moje życie zmieniło się diametralnie, jednak mimo tego nie zrezygnowałam z mojego aktywnego trybu życia i mogę pochwalić się 7-letnim stażem treningowym kolarstwa górskiego, szosowego jak i przełajowego oraz czynnego udziału w ogólnopolskich zawodach z wyżej wymienionych dyscyplin sportowych.

Chodzę do klasy maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym w I liceum ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim. W maju planuję zdać maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Moim małym marzeniem jest dostać się na studia weterynaryjne i w przyszłości spełniać się w tym zawodzie. Dodatkowo od kilku lat działam, jako wolontariuszka w schronisku dla bezdomnych zwierząt w moim mieście oraz stowarzyszeniu „Pogotowie dla Zwierząt”. 

Cukrzyca w żaden sposób mnie nie ogranicza, żyję pełnią życia i staram się wypełnić aktywnie każdą chwilę. Nie czuję się „inna” spośród moich zdrowych znajomych i nie wstydzę się swoich dysfunkcji zdrowotnych. Chciałabym w jakiś sposób pomóc szerzyć i propagować aktywność fizyczną z cukrzycą, pokazać ludziom, że nie warto się załamywać i poddawać.

Sama miałam kilka chwil słabości i lekkiej depresji z powodu chorób. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim cukrzykom udało się je pokonać, zwłaszcza świeżym i dużo młodszym ode mnie. Wiele osób potrzebuje wsparcia psychicznego i inspiracji.

Może uda mi się zarazić kogoś jakąś pasją. Nie musi to być kolarstwo, pomoc bezdomnym zwierzętom czy nauka przedmiotów ścisłych, jak w moim przypadku, ale chociaż chęć do życia, zmiana spostrzegania świata i wyzbycia się jakichkolwiek kompleksów z powodu cukrzycy.

Piękna postawa! Z pewnością o Karolinie jeszcze usłyszymy! Choćby z tego względu, że w tym roku jako pierwsza Polka wyjedzie na specjalny program dla młodych talentów do Talent ID zawodowej grupy kolarskiej Team Novo Nordisk.

Przypomnijmy, że pierwszym i jedynym Polakiem jest Przemek Kotulski, który obecnie zawodnikiem Junior Team TNN i w tym sezonie ściga się w profesjonalnych wyścigach

Skip to content