17 Zjazd PTD: nowe leki, nowe sprzęty i przyszłość


17 Zjazd Naukowy PTD upłynął pod znakiem spotkań naukowych i prezentacji nowości w leczeniu z udziałem najwybitniejszych krajowych ekspertów w diabetologii. Zjazd był największym środowiskowym wydarzeniem naukowym i dydaktycznym.

To wydarzenie, które jest okazją do pokazania nowości diabetologicznych i przypomnienia aktualnych wytycznych krajowych i międzynarodowych. – powiedział Prof. dr hab. n med. Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

W trakcie zjazdu wielokrotnie omawiano nowym terapiom w leczeniu cukrzycy, szczególnie typu 2 z wykorzystaniem nowoczesnych leków, wciąż trudno dostępnych w Polsce z uwagi na brak refundacji. Chodzi o leki przeciwcukrzycowe nowej generacji, takie jak inkretyny oraz inhibitory SGLT2 (inhibitory kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2).

Osobną kwestią było szerokie omówienie różnych aspektów insulinoterapii we wszystkich typach cukrzycy. Wiele uwagi poświęcono również nowym klasyfikacjom cukrzycy, a w szczególności cukrzycom monogenowym. Nowa klasyfikacja cukrzycy Okazuje się, że cukrzyca niejedno ma imię, a trafiona diagnoza na początku pozwala skutecznie dobrać terapię. Może oznaczać to, że w niektórych przypadkach badania genetyczne potwierdza inną klasyfikację cukrzycy i dzięki temu sposób terapii może ulec zmianie. np. z insulinoterapii na leki doustne.

Przyszłość??Sporo nowości dotyczyło sprzętu w w leczeniu cukrzycy. Dużo pokazano, ale też mówiono. Systemy CGM połączone z pompą, pomiar poziomu cukru z unikaniem wielokrotnych nakłuć czy glukometr+smartfon jako jeden system. To widzieliśmy. Ale czy nie najwięcej nadziei nie wzbudzają jeszcze nowsze sposoby? Prof. Leszek Czupryniak w czasie jednego ze spotkań pokazał przyszłość cukrzycy. Sztuczna trzustka.

Ona już jest, choć na razie nie wygląda. I na pewno będzie bardzo droga. Ale jest…. i to zaledwie w ciągu kilku lat może zupełnie zmienić się perspektywa problemu cukrzycy typu 1…

O jednym z rozwiązań sztucznej trzustki można przeczytać tu  Sztuczna trzustka. Tak wygląda.

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą reprezentowali Irena Guszczyńska sekretarz Towarzystwa oraz Mariusz Masiarek, przewodniczący zarządu a także nasi wolontariusze. Mieliśmy również stoisko, gdzie można było zapoznać się z naszą działalnością, naszymi programami, sylwetkami stypendystów i spróbować niewielkiej dawki aktywności fizycznej.

Pascal Brodnicki i Irena GuszczyńskaPrzed wejściem na próbę...Oblężenie po koncercie...I jeszcze pamiątka... od lewej Paweł Solarz (Radio Kielce), Paweł Golec, Irena Guszczyńska, Łukasz Golec, Edyta Golec i Mariusz Masiarek

Udział w Zjeździe to dla nas zaszczyt. Traktujemy to jako ogromne wyróżnienie i docenienie pracy na rzecz małych i dużych diabetyków z całej Polski! – mówi Mariusz Masiarek

W tym roku podczas 17 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Kielcach dochód ze specjalnego koncertu charytatywnego już po raz drugi w historii został przekazany na działalność Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą! Diabetolodzy dla MOJACUKRZYCA.PL

Na scenie...To był cudowny wieczór! Czas pełen dobrych serc i muzyki. Wystąpiłą Golec uOrkiestra a w koncercie wezięli udział uczestnicy Zjazdu i oraz goście, którzy zakupili specjalne cegiełki. W trakcie koncertu miał miejsce niezwykły moment. Na scenie pojawili bracia ksero razy 2! Łukasz Golec i Paweł Golec i ich GOLEC uORKIESTRA oraz Bartek Dądela i Kuba Dądela z Kielc, nasi wolontariusze i reprezentanci podopiecznych Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i stypendystów naszych ogólnopolskich programów.

Wieczór pełen energii pozostawił wspaniaiłe wspomnienia. Oto foto relacja Koncert dla MOJACUKRZYCA.PL – Serca dla muzyki i diabetyków. GALERIA

Dziękujemy wszystkim darczyńcom a przede wszystkim Polskiemu Towarzystwo Diabetologicznemu, Prof. Maciejowi Małeckiemu, Prof. Leszkowi Czupryniakowi oraz całemu Zarządowi PTD! – mówi Irena Guszczyńska. W tym roku Towarzystwo kontynuuje wsparcie dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę poprzez stypendia w ramach ogólnopolskich programów: Słodycz Wiedzy, HIPERTALENT i Drużyna MOJACUKRZYCA.PL.

kon04_1