Ministerstwo Zdrowia: Będą zmiany przepisów

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmianę rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. To wynik interwencji MOJACUKRZYCA.PL Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Będzie łatwiej uzyskać zlecenie na wkłucia. Refundacja ma objąć również strzykawki do pomp insulinowych. Zmiany czeka również sam zakup pomp.

Jak czytamy w piśmie MZ:

Od najbliższej nowelizacji katalog lekarzy uprawnionych do wystawienia zlecenia na zestawy infuzyjne w przedziale wiekowym 18 – 26 lat zostanie uzupełniony o lekarza chorób wewnętrznych.

Do tej pory w tej grupie wiekowej było tak, że takie zlecenie mógł wypisywać lekarz pediatra, który zgodnie z inną ustawą nie mógł leczyć osoby dorosłej.

Na ten problem zwracaliśmy uwagę już od 2014 roku. – komentuje Irena Guszczyńska, sekretarz Towarzystwa. Kilkakrotnie były też zapewnienia Ministerstwa o zmianie. Może teraz się doczekamy.

Jednocześnie Ministerstwo zapowiada, iż podda analizie wnioskowaną przez MOJACUKRZYCA.PL Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą kwestię objęcia refundacją pojemników na insulinę, z które obecnie płaci pacjent ok. 100 PLN na miesiąc

Ministerstwo zapowiada również rozważenie wprowadzenie do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie również samych pomp insulinowych. Oznacza to, że nastąpiłaby istotna zmiana bowiem ich refundacja odbywałaby się na zasadach podobnych do refundacji zestawów infuzyjnych.

 

Skip to content