Kolejne doniesienie naukowe o udanym przeszczepie komórek macierzystych, które podjęły pracę i wyprodukowały insulinę. W najnowszych badaniach rozwiązano problem odrzucania komórek innych niż własne. Czy to nadzieja dla chorych na cukrzycę typu 1?
W cukrzycy typu 1 jedyną skuteczną terapią jest podawanie insuliny. Intensywna insulinoterapia odbywa się z wykorzystaniem penów, czyli w zastrzykach lub przez pompę insulinową. W rzadkich przypadkach pacjentów może uratować przeszczep trzustki, choć jest to operacja skomplikowana i rzadko przeprowadzana, m.in. z powodu małej liczby dawców. Dlatego naukowcy próbują przeszczepiać tylko komórki beta.
Jednak i w tym przypadku problemem jest mała dostępność komórek, pobieranych od dawców. Podejmowano próby wykorzystania wysepek trzustkowych pobranych np. od świń. Jednak tak obce komórki były atakowane przez układ odpornościowy pacjenta i przeszczep się nie przyjmował.
Jak czytamy w najnowszym numerze magazyny Focus amerykańska firma Viacyte (wcześniej zwana Novocell) poszła inną drogą. Wykorzystuje pobrane z ludzkich zarodków komórki macierzyste. To uniwersalne komórki, z których mogą powstać inne, bardziej wyspecjalizowane rodzaje komórek.
Uczeni potrafią już sterować rozwojem komórek macierzystych tak, aby powstały z nich komórki produkujące insulinę.
Jednak takie komórki mogą wywołać niepożądaną reakcję układu immunologicznego pacjenta. Dlatego naukowcy z Viacyte umieszczają komórki macierzyste w implancie ochronnym. Wokół implantu wytwarzają się naczynia krwionośne i staje się on w pełni funkcjonującym „organem”. Jednak pacjentowi z takim implantem trzeba podawać leki immunosupresyjne, aby organizm go nie odrzucił.
Skuteczność terapii opracowanej przez Viacyte została teraz potwierdzona za pomocą badań, prowadzonych na kanadyjskim Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Ich wyniki opublikowały czasopisma naukowe Cell Stem Cell i Cell Reports Medicine.
źródło: Focus