Konferencja „Dziecko z cukrzycą w szkole”

Dziecko chore na cukrzycę ma w szkole takie same prawa jak zdrowi rówieśnicy, może ćwiczyć na zajęciach wf, jeździć na wycieczki. Z chorobą można wieść normalne życie, ale trzeba nią dobrze zarządzać – przekonywano podczas konferencji „Dziecko z cukrzycą w szkole” w Katowicach.

Konferencja  była adresowana do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawców świetlic szkolnych. Błędy spowodowane niewłaściwą opieką w cukrzycy mogą być przyczyną wystąpienia powikłań, a nawet zagrozić życiu dziecka.

– To choroba przewlekła, postępująca, która narzuca określony reżim. Chory musi cały czas zarządzać cukrzycą – ważyć jedzenie, obliczać wartość węglowodanów, białek, tłuszczu, kłuć się w palec i oznaczać cukier, obliczać dawkę insuliny, podawać ją, mieć ze sobą niezbędne przybory – powiedziała śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Utrzymywanie normoglikemii w cukrzycy typu I nie jest łatwe, charakterystyczna dla tej choroby jest bowiem chwiejność między niskim a wysokim cukrem, a zarówno niedocukrzenie, jak i przecukrzenie to stany zagrożenia życia. – To wyczerpujące dla całej rodziny, trudne emocjonalnie dla dzieci. Jednak cukrzyca nie jest jednak wskazaniem do indywidualnego toku nauczania i zwolnienia z jakichkolwiek zajęć – wf czy wyjazdu na zieloną szkołę. Te dzieci nie są inne – dodała prof. Jarosz-Chobot.

Prof. Jarosz-Chobot podkreśliła też, że chorzy na cukrzycę mogą pracować niemal we wszystkich zawodach, ograniczenia dotyczą nielicznych. Mogą też nawet wyczynowo uprawiać sport – wielu diabetyków osiąga sukcesy w profesjonalnym sporcie.

Galeria stypendystów Ogólnopolskiego Programu dla Sportowców Diabetyków Drużyna MOJACUKRZYCA.PL

Przypomnijmy, że Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą realizuje Ogólnopolski Program SZKOŁY I PRZEDSZKOLA PRZYJAZNE DIABETYKOM

W placówkach przeprowadzane są szkolenia połączone z sesją warsztatową zatytułowane „Opieka nad dzieckiem chorym na cukrzycę w placówce oświatowej.”, podczas którego przekazywana jest niezbędna wiedza na ten temat a także prowadzona jest symulowana akcja udzielania pomocy w przypadku hipoglikemii.

Poradnik DZIECKO Z CUKRZYCĄ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU

źródło: PAP

Skip to content