Krynica: Bieg 1 km dalej od cukrzycy!

„Czy to w parku, czy ulicą biegać można i z cukrzycą!” – takie hasło można było usłyszeć podczas 6 edycji PZU Festiwalu Biegowego.

Spotkanie przed startem
Spotkanie przed startem

Krynica Zdrój – malowniczo położona Perła Małopolski po raz kolejny zapełniła się miłośnikami aktywności z całej Polski. 6 PZU Festiwal Biegowy to wyjątkowa impreza na biegowej mapie. Każdy kto pojawia się na krynickim deptaku w ciągu trzech festiwalowych dni, nawet jeśli nie jest biegaczem to i tak myśli o bieganiu i planuje ponowną wizytę w przyszłym roku. Nic dziwnego, że oprócz biegaczy jest tam co roku również ogromna rzesza kibiców. Razem kilkanaście tysięcy osób!

Miejsce idealne do promocji zdrowego trybu życia. Już po raz drugi Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą wraz z Festiwalem Biegowym w Krynicy zorganizowało specjalny bieg dedykowany profilaktyce chorób cywilizacyjnych a w szczególności cukrzycy. W tym roku dystans zachęcał każdego do podjęcia aktywności.

– 1 km to odległość, którą każdy pokona. Bez względu na to czy chce osiągnąć życiowy rezultat czy tylko być w dobrej formie. Chcemy pokazać, ze nawet najmniejsza aktywność się liczy w walce z chorobami cywilizacyjnymi. A właśnie zdrowy tryb życia może zredukować wystąpienie np. cukrzycy typu drugiego o 30 procent a w niektórych przypadkach nawet w całości – wskazuje Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które jest inicjatorem i współorganizatorem tej konkurencji 6. PZU Festiwalu Biegowego.

Nic więc dziwnego, że na bieg zapisało się aż 577 uczestników! Od doświadczonych biegaczy po rekreacyjnych amatorów biegania i wędrowania z kijami. Z uwagi na popularność biegu i ograniczenia trasy, która wiodła krynickim deptakiem wokół Pijalni sędziowie i organizatorzy zdecydowali podzielić przybyłych na start uczestników na cztery grupy.

Rozgrzewkę przed biegiem 1 km dalej od cukrzycy! prowadzi Mariusz Masiarek
Rozgrzewkę przed biegiem 1 km dalej od cukrzycy! prowadzi Mariusz Masiarek

Start biegu poprzedziła rozgrzewka, którą wraz z zawodnikami i widzami z festiwalowej sceny poprowadził wspólnie z najmłodszymi uczestnikami biegu Mariusz Masiarek, pomysłodawca akcji Drużyna MOJACUKRZYCA.PL i przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Proponowane ćwiczenia sprowokowały do ruchu także przypadkowych kibiców wypoczywających w słońcu na ławkach w okolicy głównej Pijalni Wód.

Okazało się, że na starcie biegu „1 km dalej od cukrzycy!” zameldowali się profesjonalni biegacze. Ich rezultaty są godne podziwu! Najlepszy wynik to  2 minuty i 32 sekundy! Jednak najbardziej istotny był sam udział. I to zarwóno osób nie związanych z cukrzycą jak i lekarzy diabetologów oraz samych chorych.

To niesamowite wydarzenie i wspaniały pomysł! Największą satysfakcję miałem gdy wyprzedzali mnie moi pacjenci! – mówi uczestniczący w biegu diabetolog dr. Dariusz Belowski z Tychów.

PZU_FB_header

Jednak festiwalowe atrakcje to nie tylko bieg, także to co dzieje się na scenie. W niedzielę oprócz występów zespołów było to miejsce akcji promującej zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną, zdrową dietę oraz wiedzę niezbędną do tego aby pomóc osobie chorej na cukrzycę. Podczas zajęć dla najmłodszych w formie konkursu i zabawy promowane były zdrowe zasady żywienia oraz aktywność fizyczna.

Jestem pod wrażeniem wiedzy najmłodszych. Oni doskonale wiedzą jak się odżywiać i co jeść aby było to zdrowe. Jednak największy problem jest w tym, że nie udaje się wprowadzić tego w rodzinnych domach. Dlatego zaproponowaliśmy nasz Kodeks „Zdrowo Jem – Jestem Aktywny!” – mówi Irena Guszczyńska, edukator Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Spotkania i rozmowy o cukrzycy w Krynicy
Spotkania i rozmowy o cukrzycy w Krynicy

Osoby obecne pod sceną miały okazję zapoznać się i zabrać do swoich domów Kodeks Dobrych Praktyk promujący zdrową dietę uzupełnioną o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Żadna aktywność fizyczna nie przyniesie efektów jeśli nie bezie połączona z odpowiednim odżywianiem! – mówił ze sceny Mariusz Masiarek

To jednak nie wszystko! Przebywający wokół zawodnicy oraz przypadkowi przechodnie mieli także okazję dowiedzieć się jak pomóc osobie chorej na cukrzyce w przypadku hipoglikemii.

W Polsce 3 miliony osób choruje na cukrzycę. Prawdopodobieństwo, że spotkamy potrzebującego pomocy diabetyka na ulicy czy na treningu jest o wiele większe niż spotkanie osoby, która ma zawał. – mówi Mariusz Masiarek

Wystartowali...
Wystartowali…

Akcja „Cukrzyca – nie bądź obojętny, możesz pomóc!” wzbudziła spore zainteresowanie. Udało się rozpropagować plakaty oraz specjalne ulotki, dzięki którym można dowiedzieć się jak rozpoznać hipoglikemię i jakiej pomocy udzielić osobie chorej na cukrzycę w przypadku wystąpienia hipoglikemii, zbyt niskiego poziomu cukru w miejscu publicznym.

Dzięki obecności na stoisku przy scenie edukatorów uczestnicy Festiwalu Biegowego oraz kibice mieli okazję porozmawiać o objawach cukrzycy. Pojawiali się zarówno osoby zatroskane o swoje zdrowie jaki i sami diabetycy. Kolejna okazja do biegowego spotkania w Krynicy za rok!

Składamy podziękowania dla Zygmunta Berdychowskiego, pomysłodawcy Festiwalu Biegowego i Forum Ekonomicznego w Krynicy, Jerzemu Bochyńskiemu, prezesowi Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich i całej ekipie organizatorów Festiwalu za możliwość propagowania idei walki z cukrzycą na PZU Festiwalu Biegowym w Krynicy

header-3-pl

Skip to content