Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Powstaje parlamentarny zespół ds. diabetyków.

Powołamy Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków. Zaprosimy do niego wszystkie kluby, które są w Sejmie – zadeklarował w środę po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. Celem działania zespołu będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy.  Na spotkaniu Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL reprezentował prezes Mariusz Masiarek

Jak zadeklarował Mularczyk, pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10 czy 20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony – podkreśliła z kolei Lidia Gądek z PO. I dodała: – Jako parlamentarzyści staramy się pomóc, dlatego ponad podziałami partyjnymi chcemy stworzyć Parlamentarny Zespół, który będzie zajmował się tym, by cukrzyca występowała rzadziej  niż w chwili obecnej oraz by pacjenci, którzy zapadli na to schorzenie byli prawidłowo w naszym systemie leczeni.

Z kolei posłanka PiS Elżbieta Duda przyznała, że do działania na rzecz osób z cukrzycą zachęciła ją kampania społeczna „Ścigamy się z cukrzycą” i związane z nią działania przy lipcowym Tour de Pologne – m.in. akcja edukacyjna oraz badania na poziom cukru na trasie wyścigu. – Myślę, ze rozwiązania systemowe pomogą nam w walce z tą chorobą. A priorytety, które zawarte są raporcie „Cukrzyca 2025”, będziemy realizować podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków – podkreśliła.

Oprócz Mularczyka, Dudy i Gądek swoje zaangażowanie w prace Zespołu zadeklarowali również Krystyna Wróblewska z PiS oraz Wojciech Król z PO

Bo właśnie podstawą do prac zespołu będzie specjalny raport „Cukrzyca 2025” opracowany przez organizacje pacjenckie, w tym Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL.

Bardzo się cieszymy za możliwość współpracy. Mamy nadzieję, że Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym chcemy czy nie będziemy musieli się zmierzyć jako państwo – tłumaczyła Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Zaznaczyła, że cukrzyca jest jedną z niewielu chorób cywilizacyjnych, która do dziś nie doczekała się rozwiązań długofalowych w postaci Narodowego Programu. – Dlatego my jako organizacje opracowaliśmy strategię długofalowych działań. Raport 2025 to jest 10-letnia strategia, która ma na celu krok po kroku rozwiązać najważniejsze, palące problemy w cukrzycy zarówno w profilaktyce, jak i wsparciu osób już chorych na cukrzycę – tłumaczyła Rzucidło-Zając.

Przypomniała też, że w Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób, a kolejne 2 miliony mają stan przed cukrzycowy. – Te liczby muszą robić wrażenie. Chcemy mówić o profilaktyce, ale oczywiście nie zapominamy o leczeniu – stwierdził Michał Jeliński, ambasador kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”, wioślarz – złoty medalista Igrzysk w Pekinie. Podkreślił też, że dziś są na rynku nowoczesne terapie, które dają możliwość pacjentom z cukrzycą żyć normalnie. Jednak należy umożliwić im do nich dostęp.

Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL, dodał, że mam nadzieje iż zapowiedź wspólnej pracy parlamentarzystów i pacjentów doprowadzi do poprawy opieki diabetologicznej w Polsce, a także pozwoli na dostosowywanie przepisów do potrzeb pacjentów zarówno z cukrzycą typu 1 jak i cukrzycą typu 2. Musimy pamiętać, że problem cukrzycy to wyzwanie dla wszystkich. Statystyki są nieubłagane, coraz wiecej zachorowań i zauważlne obniżanie się wieku diagnozy wszystkich typów cukrzycy.

 

Skip to content