XIX Zjazd PTD i koncert charytatywny na rzecz Towarzystwa

„Katowice kopalnią wiedzy o cukrzycy” pod takim hasłem w Katowicach odbył się XIX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. To wyjątkowe spotkanie ponad 2 tysięcy specjalistów z różnych dziedzin począwszy od diabetologii, pediatrii i interny, poprzez medycynę rodzinną, pielęgniarstwo a skończywszy na psychologii i szeroko pojętej edukacji specjalistycznej i dietetyce.

Jak mówią eksperci, w Polsce na cukrzycę chorują trzy miliony osób, z czego 85-90 procent to pacjenci z cukrzycą typu drugiego. Drugi, najczęstszy typ, to chorujący na cukrzycę typu pierwszego.

W Polsce opiekę nad chorymi sprawuje tysiąc stu specjalistów z zakresu diabetologii.

— Dla pełnej opieki powinno być ich półtora tysiąca, tymczasem jest deficyt — twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, profesor Krzysztof Strojek.

Jak powiedziała profesor Przemysława Jarosz-Chobot, cukrzyca to obecnie najpowszechniejsza choroba wieku rozwojowego. Dodała, że efekty terapeutyczne są widoczne po wielu latach.

— W przypadku chorego z cukrzycą typu pierwszego to dramatyczna zmiana z dnia na dzień — podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Maciej T. Małecki. — Dla chorego oznacza konieczność prowadzenia insulinoterapii, pomiarów poziomu glukozy we krwi.

Udział w Zjeździe to zaszczyt. Traktujemy to jako ogromne wyróżnienie i docenienie pracy na rzecz małych i dużych diabetyków z całej Polski! – mówi Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Dla nas to było kolejne niesamowite wyróżnienie . Po raz trzeci kolejny w historii lekarze diabetolodzy z całej Polski i inni uczestnicy Zjazdu wzięli udział w specjalnym koncercie, z którego dochód zostanie przeznaczony na działalność Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL. Tym razem środki wpłyną także dla innej organizacji Federacji Diabetycy.eu

Bohaterem wieczoru był jk ednanasz podopieczny Kuba Partuś, który brawurowo wykonał recytatorskie monologi i bardzo szybko skradł serca publiczności.

Dziękujemy za wsparcie całemu Zarządowi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tym najważniejszym spotkaniu środowiska diabetologicznego w Polsce.

 

 

Skip to content