II Gliwicki Bieg „1 kilometr od cukrzycy” już za nami! Dziękujemy za udział! Było suuuper!
W sobotnie przedpołudnie, 16 września, zebraliśmy się na bieżni Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Jasnogórskiej w Gliwicach.
Ideą naszego biegu była profilaktyka chorób cywilizacyjnych. W ten sposób chcieliśmy zachęcić każdego, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, w tym między innymi z cukrzycą typu I oraz wszystkimi innym niepełnosprawnościami do aktywności fizycznej, której regularne uprawianie pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krwionośnego.
Na starcie było pond 100 uczestników w różnych kategoriach wiekowych z Gliwic i okolicznych miast.
Po wspólnej rozgrzewce każdy z przybyłych na nasze spotkanie miał do pokonania pięć okrążeń po 200 metrowej bieżni. Dystans można było pokonać biegiem, marszem z kijami czy spacerem. Z uwagi na liczbę uczestników i ich bezpieczeństwo wszyscy byli podzieleni na 20 osobowe grupy.
Bardzo cieszy nas, że na starcie pojawiły się całe rodziny – od najmłodszego do najstarszego pokolenia. Nie zabrakło też drużyn – EMT-Systems, Night Runners i Drużyny MOJACUKRZYCA.PL Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal i słodki upominek.
Dużym powodzeniem cieszył się nasz punkt edukacyjny, w którym można było zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz oznaczyć przygodną glikemię, czy zmierzyć poziom cukru we krwi. Oprócz badań edukatorzy Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą udzielali porad związanych ze zdrowym trybem życia.
Przy okazji zebrane osoby miały okazję dowiedzieć się kilku istotnych informacji na temat typów cukrzycy – różnic miedzy typem 1 a typem 2 – oraz roli aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrej kondycji.
Nie zabrakło także zabaw ruchowych dla najmłodszych oraz specjalnego stanowiska malowania twarzy.
Dziękujemy Urzędowi Miasta Gliwice za wsparcie organizacji wydarzenia, dziękujemy wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach oraz wolontariuszom naszej organizacji.
Oto krótki filmik i galeria zdjęć! Autorzy: Katarzyna Sielawa z Fundacji Sawanci oraz wolontariusze.










































































