Biegiem od cukrzycy! Akcja w Krynicy. 10 Tauron Festiwal Biegowy.

Partnerem akcji jest Novo Nordisk

1 kilometr dalej od cukrzycy – pod takim hasłem rozegrywany jest w Krynicy-Zdroju bieg, który ma zwrócić uwagę na jedną z najczęśtszych chorób współczesnego świata. W tym roku na uczestników oprócz medali czekały także pyszne jabłka a każdy w biegnących i rozgrzewajacych się otrzymał pamiątkową koszulkę.

Trasa wiodłą w wokół krynickiego deptaku i Bulwarach Dietla. Nie liczył się wynik. Najważniejszy był sam udział i wiedza na temat problemów diabetyków.

Zmagania biegaczy poprzedził koncert Juli Walczyny, stypendystki programu Hipertalent MOJACUKRZYCA.PL a także laureatki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Julka perfekcyjnie wykonała między innymi przebój „Niech żyje bal” z repertuaru Maryli Rodowicz i utwór „Stop”, który wcześniej śpiewała Sam Brown a także Edyta Górniak. Czekamy na kolejne występy i przeboje naszej stypendystki.

Bezpośrednio przed biegiem Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą przeprowadził króciótki wykład na temat profilaktyki cukrzycy i życia z nią a anstępnie wraz z Marzenę Frankę przeprowadzili specjalną rozgrzewkę. Zgromadzeni na deptaku miłośnicy biegania a także goście festiwalu nie mieli wątpliwości, że to najlepszy sposób nie tylko na dobre samopoczucie ale również na zdrowie.

W Biegu 1 km od cukrzycy rywalizowano w kilku kategoriach wiekowych młodzieżowych (od 13 lat) oraz w klasyfikacji seniorskiej, oddzielnej dla kobiet i mężczyzn. Choć była to jedna z ostatnich konkurencji 10. TAURON Festiwalu Biegowego, to uczestników nie zabrakło. Zwłaszcza wśród dorosłych, a więc osób które najczęściej trafiają do tzw. grupy ryzyka. Wygrywali Paweł Krochmal (2:52) i Sylwia Hałaczkiewicz (3:30).

– Trzeba mieć trochę szybkości na takim dystansie, zwłaszcza jak się biega trzeci dzień z rzędu. Ogólnie dbam o stan zdrowia, co jakiś czas robię badania. Mój trener wymaga, bym badał się co trzy miesiące – mówiła na mecie zwyciężczyni.

– Żeby być zdrowym, trzeba się zdrowo odżywiać. Są zdrowe słodycze, ciasta na bananie i bez tłuszczu. Można, tylko trzeba chcieć – podkreśliła biegaczka z Bełchatowa.

– Początkowo biegłem drugi. Chciałem, żeby ktoś pomógł, ale po 200 metrach wyszedłem na prowadzenie. Od zakrętu był już ogień. Czułem, że mam lekką przewagę – relacjonował Paweł Krochmal, który również nie zapomina o regularnych badaniach.

– Dbanie o zdrowie jest dla mnie bardzo ważne. Badam się regularnie i sprawdzam cukier, czy nie jest za wysoki. Oczywiście słodycze kuszą, ale powinno znać się rozsądek – zaznaczył rozmówca w wypowiedzi dla portalu Festiwalu Biegowego www.festiwalbiegowy.pl

Przez trzy dni 10. TAURON Festiwalu Biegowego w strefie EXPO można było bezpłatnie zbadać poziom cukru. Skorzystało z tego blisko 600 osób.

– Dowiadując się o chorobie, musimy przestawić swoje życie o 180 stopni. Jednak to nie jest wyrok, ale wyzwanie z którym trzeba sobie poradzić. Wtedy najczęściej dowiadujemy się co znaczy zdrowo jeść, ruszać się i dobierać odpowiednie dawki insuliny do jedzenia. U osoby zdrowej robi to organizm. Ale są tu osoby chore na cukrzycę, które biegają na dystansach od 5 km do 100 km. To znak, że można. A jeśli ktoś chce uniknąć choroby powinien się badać, jeść zdrowo i ruszać – mówił w wywiadzie Mariusz Masiarek, – Trzeba pamiętać, że w Polsce na cukrzycę choruje około trzy miliony osób. Z czego według naszego rozmówcy, jedna trzecia nie wie jeszcze, że jest chora, bo nie została zdiagnozowana.

Partnerem akcji i biegu była firma Novo Nordisk.

Przez cały Festiwal Biegowy ekipa Drużyny MOJACUKRZYCA.PL stratowała w rożnych biegach – od biegu w krawacie, przez bieg przebierańców po sztafetę rodzinną.

Nie zabrakło też naszych reprezentatntów na najwazniejszych dystansach. Jadwiga Przybyło walczyła z powodzeniem w Górskich Mistrzostwach Nordic Walking. W biegu na 5 km startowali Marzena Franke, Michał Guszczyński i Oskar Franke. W Życiowej Dziesiątce startowali Bożena Kubica, Agnieszka Bugla (Zabiegani Nauczyciele) oraz Grzegorz Kugiel.

Na dystansie półmaratonu biegł Rafał Tomaczak (Zabiegani Nauczyciele) a w Biegu 7 Dolin na dystansie 36 km świetnie spisał sie Włodzimierz Kozaczka.

Koronnym dystansem Biegu 7 Dolin, czyli biegowego ultramaratonu jest 100 kilometrów na trasie po górskich szlakach. Wielkie gratulacje należą się Tomaszowi Pyzikowi i Ireneuszowi Paruzelowi, którzy wystartowali o 2 w nocy z krynickiego deptaka, by po morderczym dystanie 100 km fantastycznie finiszować po kikunastogodzinnym biegu!

Jesteśmy z Was dumni!

Skip to content