Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Cukrzyca typu 1 i ryzyko chorób skóry

Cukrzyca typu 1 zwiększa ryzyko wystąpienia AZS. To wynik ostatnich badań. Warto przeglądać skórę naszych diabetyków.

Dzieci cierpiące na cukrzycę typu 1 są bardziej narażone na rozwój atopowego zapalenia skóry (AZS) – wykazały badania, o których informuje „British Journal of Dermatology”.
Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Tajwanie badali tę zależność w grupie 3386 pacjentów, u których w latach 1998-2011 zdiagnozowano cukrzycę insulinozależną (typu 1). Dane porównywano z grupą kontrolną 12,7 tys. zdrowych osób.

Po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka atopowego zapalenia skóry (m.in. występowania tej choroby w rodzinie) badacze ustalili, że dzieci, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1, były 1,4-krotnie bardziej narażone na rozwój tej choroby dermatologicznej.

Podczas kolejnych badań naukowcy chcieliby zidentyfikować procesy leżące u podstaw tej zależności.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, dotyczącą naskórka i skóry właściwej. Rozwija się głównie u dzieci do 3 lat i może utrzymywać się przez całe życie. Przyczyny AZS nie są jeszcze znane, a dostępne leczenie jest głównie objawowe, dlatego badacze poszukują czynników mogących stymulować jej rozwój, co pozwoliłoby na szybsze wykrywanie AZS i poprawę jakości życia pacjentów.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Skip to content