W Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi. Wśród nich był dr Mieczysław Buczkowski. Wydarzenie rozpoczęło obchody 78.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dr Mieczysław Buczkowski, związany z naszym Towarzystwem został odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych w Polsce.
Składamy wielkie gratulacje i jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy znać osobiście Bohatera Narodowego!
Dr Mieczysław Buczkowski wraz z małżonką Prof. Ewą Otto-Buczkowską od wielu lat wspierają działalność Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
Dr Mieczysław Buczkowski, ps. „Buk” to jeden z najstarszych, żyjących Powstańców Warszawskich, żołnierz II Obwodu Żywiciel (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W czasie Powstania młodszy lekarz w szpitalu nr 100 – klasztor ss. Zmartwychwstanek, ul. Krasińskiego 31,
Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda podziękował za służbę dla Rzeczpospolitej i podkreślił, że pamięć o powstaniu warszawskim buduje państwo polskie.
„Przez państwa obecność ta służba dla Rzeczpospolitej jest realizowana, dlatego że służycie samą swoją obecnością. Jesteście wielkim świadectwem postawy, którą każdy obywatel powinien posiadać wobec swojej ojczyzny i rodaków” – mówił prezydent.
Po wręczeniu odznaczeń państwowych bohaterom wydarzeń z 1944 roku Andrzej Duda zaznaczył, że dziś Polacy – podobnie jak powstańcy – także potrafią działać dla wspólnego celu, co objawia się m.in. w pomocy Ukrainie wobec rosyjskiej agresji. Stwierdził, że niezłomna wola walki powstańców warszawskich nauczyła Polaków jednoczenia się w trudnych chwilach. Podkreślił, że postawę tę przyjęliśmy jako całe społeczeństwo.
Ten sposób myślenia o ojczyźnie, o ważnych dla niej sprawach przekłada się także i na obecne czasy. Myślę o tej postawie, jaką przyjęliśmy jako społeczeństwo, po prostu jako Polacy, wobec wojny, która zaczęła się za naszą granicą na Ukrainie w wyniku rosyjskiej napaści. Dziękuję Wam za to, że przekazaliście tę wrażliwość tak, że my nie opuszczamy dzisiaj, mimo że nie zobowiązywaliśmy się nigdzie formalnie do tego, że będziemy pomagać jako państwo, jako naród, jako społeczeństwo – mówił Andrzej Duda, zwracając się do Powstańców.
Uroczystość w parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, to doroczne tradycyjne spotkanie międzypokoleniowe, podczas którego powstańcy są honowani odznaczeniami państwowymi, a kolejne pokolenia mogą z nimi się spotkać i porozmawiać.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Upadło po 63 dniach zaciętych walk wobec olbrzymiej przewagi wroga, wyczerpania amunicji i żywności. Około 2:00 w nocy z 2 na 3 października w Ożarowie Mazowieckim został podpisany akt kapitulacji.
Doktor Mieczysław Buczkowski urodził się (ur. 13.04.1923) w Białymstoku. Do szkoły uczęszczał w Kaliszu a następnie w Warszawie, do Gimnazjum i Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego, gdzie w roku 1940 uzyskał świadectwo dojrzałości i rozpoczął naukę na tajnych kompletach w Warszawie (Prywatna Szkoła Zawodowa dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego Doc. Jana Zaorskiego, Wydział Lekarski Tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich i Uniwersytetu Warszawskiego). W tym czasie pracował w Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz w Szpitalu Ujazdowskim.
Po zakończeniu wojny kontynuował studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie 19 grudnia 1947r uzyskał dyplom lekarza. Rozpoczął pracę na Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Ubezpieczalni Społecznej w Zabrzu pod kierunkiem Prof. Witolda Zahorskiego. W roku 1949 powołany został do służby wojskowej. W czasie pobytu w wojsku ukończył specjalizację z chorób wewnętrznych oraz organizacji służby zdrowia. W tym czasie pracował między innymi jako wykładowca na Akademii Medycznej w Łodzi. W 1957 po wyjściu z wojska, rozpoczął ponownie pracę pod kierunkiem Prof. Witolda Zahorskiego w Klinice Chorób Wewnętrznych Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, gdzie w roku 1963 obronił pracę doktorską i na stanowisku adiunkta pracował do chwili objęcia ordynatury Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego nr 1 w Gliwicach w roku 1969. Równolegle z pracą w Klinice pracował na stanowisku pomocniczego pracownika nauki w Instytucie Medycyny Pracy w Zabrzu a następnie, w latach 1967-1968, pełnił obowiązki dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiej Poradni Wielospecjalistycznej. Równolegle z obowiązkami Ordynatora Oddziału pracował jako biegły przy Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach. Pełnił również obowiązki Dyrektora Naczelnego Szpitala Miejskiego nr 1 w Gliwicach a następnie funkcję dyrektora ZOZ w Gliwicach. Obowiązki ordynatora Oddziału pełnił do czerwca 1991r. W czasie swej długoletniej pracy doktor M. Buczkowski był wychowawcą wielu młodych lekarzy. Pod jego kierunkiem specjalizację w zakresie medycyny wewnętrznej zdobyło 32 internistów. W kierowanym przez niego Oddziale powstał jeden z pierwszych, mieszczących się w ośrodkach pozaklinicznych, Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego a następnie Oddział Dializ Pozaustrojowych. Jest autorem lub współautorem 22 opublikowanych prac naukowych.
Powstańczy Biogram Muzeum Powstania Warszawskiego
źrodlo: inf.wlasna/IAR/Kancelaria Prezydenta RP/PAP