Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą EASD w Sztokholmie amerykańscy lekarze zaprezentowali przypadek najmłodszego dziecka na świecie z rozpoznaną cukrzycą typu 2.
Trzyletnią dziewczynkę ważącą 35 kg, pochodzacą z latynoskiej rodziny zdiagnozowano na wydziale endokrynologii dziecięcej Uniwersytetu Teksańskiego po tym jak jej rodzice zauważyli u dziecka polidypsję (nadmierne pragnienie) i poliurię (wielomocz).
Nic nie dzieje się przypadkiem. W wywiadzie lekarze ustalili, że otyli rodzice żywili dziecko podobnie do siebie. Dieta 3-latki składała się w dużej mierze ze „śmieciowego” wysokokalorycznego jedzenia. Wcześniej w ich rodzinie jednak nie było przypadków cukrzycy.
Dziewczynka była leczona tak jak dorośli pacjenci z cukrzycą typu 2. Zalecono natychmiastową zmianę diety dziecka i poddano go leczeniu metforminą. Na szczęście po sześciu miesiacach masa ciała dziewczynki zmniejszyła się o jedną czwartą, a glikemia spadła do normalnego poziomu.
Czy to czeka nas w Polsce? Z najnowszych badań Instytutu Żywości i Żywienia w Warszawie wynika, że aż 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej ma nadwagę lub jest otyłych. Takie dane i tempo wzrostowe pozwalają na prognozę, iż w ciągu najbliższych lat zdecydowanie zwiększy się ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne, a w szczególności na cukrzycę typu 2.
Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą prowadzi program Zdrowo Jem – Jestem Aktywny! Chcesz nas wspomóc? Skontaktuj się z nami!