Stypendialna karuzela z emocjami

Mariusz Masiarek
Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Środowisko diabetologiczne w Polsce wzbogaciło się o ponad osiemdzięcioro nowych stypendystów – sportowców i zdolnych uczniów z całego kraju. Wszystko to za sprawą kolejnych edycji dwóch ogólnopolskiech programów stypendialnych realizowanych przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. – Diabetycy z całej Polski ze stypendium Słodycz Wiedzy oraz Sportowcy diabetycy ze stypendiami Drużyny MOJACUKRZYCA.PL!

Moment przyznawania stypendiów to jedna z najlepszych chwil w ciągu roku. Sterty wniosków które docierają do naszego Biura zatykają skrzynkę. Codzienna porcja listów powoduje, że bardzo dobrze poznajemy się z listonoszami różnych firm a okoliczni restauratorzy z uśmiechem przyjmują przesyłki kurierskie podczas naszej nieobecności.

Przeglądanie osiągnięć młodych diabetyków sprawia, że czujemy się zbudowani ich postawą i osiągnięciami. Nie starczy miejsca, aby wymienić nawet kilka z nich. Każdy wniosek oprócz tradycyjnego formularza ma również zestaw informacji dodatkowych – kopii dyplomów, listów polecających, zaświadczeń.

Ciągle jesteśmy pełni podziwu dla wszystkich osiągnięć stypendystów, zarówno sportowych jak i naukowych. Towarzyszy nam również fascynacja tym co nasi diabetycy pomimo trudności w codziennym życiu z chorobą potrafią zdobyć, zaliczyć czy wygrać!

Opisując stan jaki odczuwamy przy zapoznawaniu się z wnioskami nie da się pominąć uczucia satysfakcji z pomysłu, który pozwolił pokazać innym potencjał jaki noszą w sobie młodzi diabetycy.

Niejednokrotnie w wielu sytuacjach są lepsi od rówieśników. Potrafi spojrzeć na codzienność z wyjątkowej strony i docenić to co dla innych jest czymś zwyczajnym. Mam na myśli możliwość nauki, zdobywania wiedzy czy osiągania wyników sportowych.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto napisać.

Każdy program stypendialny to ludzie z krwi i kości. Osoby, które można znaleźć, zobaczyć oraz pokazać. Te nie jest jakaś kolejna kampania reklamowa czy bezimiennie wydane środki na niewiele wnoszący projekt. To realne finansowe wsparcie codzienności każdego stypendysty z osobna.

Mając to na uwadze warto podziękować tym, którzy co roku wspierają przedsięwzięcia Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, naszym sponsorom. To firmy, które są znane w środowisku diabetologicznym ale również takie, które nie mają związku z cukrzycą. To także osoby prywatne, które nie zawsze chcą ujawniać swoje dane. To wreszcie te osoby, które zdecydowały się nie zbierać środków z jednego procenta podatku na prywatne cele tylko zechciały wesprzeć działalność na rzecz wszystkich diabetyków.

Co roku przyznajemy określoną liczbę stypendiów. W tym roku jest ich najwięcej od sześciu lat. Mimo to opisując emocje związane z przyznawaniem tych wyróżnień nie mogę pominąć także tych niesympatycznych.

To uczucia żalu i rozczarowania, które pojawiają się w momencie kiedy trzeba narysować przysłowiową kreskę i odrzucić wnioski kolejnych osób. Chociaż chcielibyśmy przyznać stypendia wszystkim, środki mamy ograniczone. Marzy nam się taki rok, kiedy to każdy wniosek będzie można rozpatrzyć pozytywnie.

Imiona i nazwiska tegorocznych stypendystów Drużyny MOJACUKRZYCA.PL i Słodyczy Wiedzy można znaleźć na stronach Towarzystwa.

I warto zapamiętać www.mojacukrzyca.pl – dobra strona cukrzycy!

 

Felieton ukazał się również w magazynie SzugarFrik

Skip to content