Czy to w górach czy ulicą biegać można i z cukrzycą! takie hasło towarzyszyło nam w Krynicy. Po raz trzeci w historii Festiwalu Biegowego w Krynicy jeden z dystansów był poświęcony chorych na cukrzycę. Jest ich w Polsce jest prawie 3 miliony a statystyki mówią, że wskutek braku aktywności fizycznej i złej diety wkrótce wiele osób może dołączyć do tej grupy. Oczywiście chodzi o cukrzycę typu 2.
Bieg „1 km dalej od cukrzycy!” po krynickim deptaku to zwrócenie uwagi na rolę aktywności fizycznej w profilaktyce tej najczęściej występującej choroby cywilizacyjnej a także w uzyskiwaniu lepszych wyników w terapii. To również doskonała okazja do zapoznania się z cukrzycą, jej typami a co za tym idzie zmiana jej wizerunku w społeczeństwie.
Prawdopodobieństwo, że spotkamy osobę chorą na cukrzycę jest zdecydowanie większe niż to że obok nas będzie osoba z udarem czy zawałem. – przekonywał z krynickiej sceny Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL i ekspert społecznej opieki diabetologicznej.
Bieganie to najprostsza aktywność fizyczna coraz bardziej popularna także wśród osób chorych na cukrzycę. Czasami taka osoba może potrzebować pomocy innych biegaczy. – Stan hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, to najbardziej niepożądany stan u osoby chorej na cukrzycę, Warto spotykając dziwnie zachowującą się osobę w miejscu publicznym czy na trasie biegowej nie pozostawać obojętnym i wezwać lekarza! Możemy w ten sposób uratować komuś życie. – apelował Mariusz Masiarek
W czasie festiwalu obecny był również najbardziej znany polski sportowiec chory na cukrzycę, Mistrz olimpijski z Pekinu w wioślarskiej czwórce podwójnej Michał Jeliński. W Krynicy ukończył bieg na 34 km. Zajął 69 miejsce.
Kiedyś mówiło się o „dozwolonej” aktywności fizycznej z cukrzycą, teraz mówi się o „obowiązkowej” aktywności. Choruję na cukrzycę typu 1 od 13 lat i moje testy wydolnościowe z tego okresu wskazują, że fizjologia pacjenta z cukrzycą nie jest tak upośledzona, jak mogłoby się wydawać. Dlatego obok samokontroli, podawania insuliny i zdrowego odżywiania aktywność jest dla cukrzyków koniecznością. – mówił Jeliński przed wspólną taneczną rozgrzewką, która poprzedziła start biegu na kilometr.
Chwilę wcześniej odbył się też specjalny koncert, chorej na cukrzycę, 11-letnej Julli Walczyny, finalistki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Anny Dymnej i stypendystki Ogólnopolskiego Programu dla Diabetyków HIPERTALENT.
Festiwal Biegowy to także wyniki! Drużyna MOJACUKRZYCA.PL miała swoich przedstawicieli na najważniejszych biegach. WIELKIE BRAWA!
Górskie 64 km: Karol Urbańczyk, 34 km: Sonia Przybyło, Michał Jeliński i Irek Paruzel. Życiowa 10 km i Konspol Półmaraton: Żaneta Kurpas i Mariusz Masiarek. I cała ekipa Bieg Przebierańców! Cudne uczucie i wyjątkowo ładne medale! Mają swoją wyjątkową wartość.