Hybrydowa pompa insulinowa w zamkniętej pętli. Wyniki badań polskich naukowców opublikowane w Diabetes Care.

Prestiżowe czasopismo naukowe „Diabetes Care” opublikowano wyniki randomizowanego badania klinicznego przeprowadzonego przez zespół kierowany przez prof. Tomasza Klupę dotyczący efektywnego i bezpiecznego przestawienia pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie korzystali wcześniej z zaawansowanych technologii diabetologicznych, bezpośrednio na leczenie oparte o hybrydową pompę insulinową pętli zamkniętej najnowszej generacji (Medtronic 780G).

Diabetes Care, to najbardziej wpływowe pismo poruszającym tematy klinicznych aspektów opieki nad pacjentami z cukrzycą, w szczególności innowacyjnych terapii.

W pracy przygotowanej przez zespół prof. Klupy, kierującego Pracownią Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych UJ CM, wykazano, że:

hybrydowe pompy insulinowe pętli zamkniętej to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, które mogą wykorzystywać również ci pacjenci z cukrzycą typu 1, którzy nie mieli wcześniej doświadczeń z nowymi technologiami diabetologicznymi.

Uzyskane w ramach badania wyniki kliniczne były znacząco lepsze od tych, jakie uzyskiwano w oparciu o podobne urządzenia w innych wiodących ośrodkach klinicznych. Wskazano przy tym na kluczowe elementy umożliwiające uzyskanie tak dobrych wyników, np. edukację pacjenta i sposób optymalnego ustawienia systemu.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie był drugim ośrodkiem na świecie, który miał możliwość testowania tego typu urządzeń w ich wersji produkcyjnej. Obecnie jest jednym z pięciu światowych centrów edukujących lekarzy, jak wprowadzać terapię w oparciu o autonomiczną osobistą pompę insulinową w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 1.

Publikacja „Transitioning of People With T1D From Multiple Daily Injections and Self-Monitoring of Blood Glucose directly to MiniMed 780G Advanced Hybrid Closed Loop System: A Two-Center, Randomized, Controlled Study” jest dostępna pod linkiem: https://diabetesjournals.org/care/article-abstract/doi/10.2337/dc22-0470/147447/Transitioning-of-People-With-T1D-From-Multiple

źródło: PTD

Zobacz także:

Skip to content