Mistrzostwa Polski MTB kolarzy z cukrzycą

W Kościerzynie na Kaszubach osoby z cukrzycą walczyły o tytuł Mistrza Polski w kolarstwie górskim.

Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie Sportowym, wynoszącym 19 km dla zawodników niepełnoletnich oraz dystansie Mistrzowskim wynoszącym 40 km dla dorosłych. Trasa przebiegała przez urokliwe tereny Kaszub. W wydarzeniu wzięło udział 126 osób. Dystans sportowy ukończyło 52 zawodników.

Najszybciej z młodych kolarzy z cukrzycą pokonał trasę 19 km Marcin Chojnacki 16-latek z Poznania trenujący w KS Stomil Poznań, z czasem netto 43:15 min, i średnią prędkością 26.36 km/h. Marcin zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobył tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii poniżej 18 r.ż.

5 miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze w kategorii M0 na dystansie sportowym i drugie wśród zawodników z cukrzycą i tytuł vice Mistrza Polski z czasem 45:40 min. zdobył 14-letni Maciej Stefański z Józefowa (klub ZTS Glinnik).

Na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski Kolarzy z Cukrzycą wywalczyli: w kategorii do 40 r.ż. Mateusz Czubak z czasem 1:44:29 z Leszna oraz w kategorii powyżej 40 r.ż. Grzegorz Przybysz z Rumii z czasem 1:44:18 min. W tej edycji zabrakło zawodniczek z cukrzycą wśród rywalizujących kobiet. 

W mistrzostwach czynnie brała udział Prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu startując na dystansie mistrzowskim.

My nie tylko o zdrowym ruchu mówimy my jazdą na rowerze przykład dajemy. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są ogromne. Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie „zdrowa metabolicznie” tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na „zdrowsze” życie z cukrzycą. – podsumowuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Gratulujemy!

źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Na zdjęciu Mateusz Czubak fot. arch. prywatne
Na zdjęciu prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz wręczająca koszulkę mistrzowską Mateuszowi Czubakowi fot. arch. prywatne
Skip to content