Nowa lista refundacyjna. Zmiany od stycznia 2022.

Od 1 stycznia 2022 r. igły do wstrzykiwaczy insulinowych będą objęte refundacją. Zmniejszyły się też odpłatności za niektóre insuliny, paski i leki doustne.

W przypadku objęcia refundacją igieł do wstrzykiwaczy to przełom wyczekiwany przez blisko 700 tys. chorych na cukrzycę, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Polska była jednym z ostatnich państw w Europie, gdzie technologia ta nie była finansowana ze środków publicznych.

Od stycznia 2022 r. każdemu pacjentowi przysługiwać będą 4 opakowania po 100 sztuk rocznie, co pozwoli znacznie ograniczyć zjawisko wielokrotnego stosowania tej samej igły.

Zgodnie z informacją zawartą w projekcie listy, poziom odpłatności pacjenta ustalono na 30% co oznacza, że przy wykupowaniu recepty w aptece będzie musiał on dopłacić ze swojej kieszeni ok. 7 zł.

Poza tym obniżono dopłaty pacjenta do insulin NovoRapid, Apidra, NovoMix oraz pasków do glukometrów Contour. Ponadto obniżono ceny do popularnych leków doustnych. Obniżki mieszczą się w zakresie od 2 groszy do 4 zł 60 groszy w przypadku insuliny NovoRapid.

Pełna lista dostępna jest na stronach Ministerstwa Zdrowia – Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Skip to content