Debata zainicjowana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rozpoczęła centralne obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: “Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?”. Debata medialna z udziałem zespołu diabetologów PTD, pielęgniarek diabetologicznych, przedstawicieli: organizacji pacjenckich i pacjentów oraz Ministerstwa Zdrowia odbyła się 9 listopada 2017 roku. Gośćmi specjalni byli P. Anna Tomaśko i P. Rudi Schuberth.
Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.
Cukrzyca generuje wiele odrębności i okazuje się, że tak naprawdę miewa płeć. Wystarczy przytoczyć sytuację kobiety, która ma cukrzycę, a chciałaby urodzić zdrowe dziecko. Naszym zadaniem jest więc stworzenie warunków, do tego, aby mogła spełnić swoje marzenia – co bez wątpienia jest wyzwaniem dla niej, ale i dla opieki zdrowotnej. Mężczyźni z cukrzycą mają swoje odrębne problemy, na przykład związane z zaburzeniami potencji w cukrzycy – nie wstydźmy się o tym mówić. W ogóle powinniśmy myśleć i mówić w debacie społecznej o cukrzycy jak najczęściej, bo to może podnieść stan zdrowia nas Polaków – powiedział Prof. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Profesor Krzysztof Strojek – konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii i kierownik Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Centrum Chorób Serca podkreśla, że cukrzyca wynika z rozwoju cywilizacji.
Coraz mniej się ruszamy a coraz więcej jemy. To wpływa na powstawanie otyłości i występowanie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie – tłumaczy. Krzysztof Strojek dodaje, że teoretycznie wiemy skąd bierze się cukrzyca. Jednak czym innym jest wiedzieć a czym innym zrealizować w praktyce zalecenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiedniego sposobu odżywiania – zaznacza.
Refundacja CGM dla osób do 26. roku życia, dietetyk w placówkach POZ i dostęp do specjalistów bez kolejek dla osób z cukrzycą — takie deklaracje złożył Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego Ministra Zdrowia.
Patroni honorowi: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Diabetycy.eu – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Stowarzyszenie Retina AMD Polska
Patroni medialni: mojacukrzyca.org, naszacukrzyca.pl
Partnerzy obchodów: Abbott FreeSyle Libre, BERLIN-CHEMIE/MENARINI, Bioton, Boehringer Ingelheim, Deomed – profilaktyczne skarpetki zdrowotne, Lilly, Johnson & Johnson Lifescan – Onetouch, Medtronic, Novartis, Novo Nordisk, Polpharma, Sanofi, Servier, Symphar, Woerwag Pharma – Benfogamma