Obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Debata w Warszawie.


Debata zainicjowana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rozpoczęła centralne obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: “Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?”. Debata medialna z udziałem zespołu diabetologów PTD, pielęgniarek diabetologicznych, przedstawicieli: organizacji pacjenckich i pacjentów oraz Ministerstwa Zdrowia odbyła się 9 listopada 2017 roku. Gośćmi specjalni byli P. Anna Tomaśko i P. Rudi Schuberth.

Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.

Cukrzyca generuje wiele odrębności i okazuje się, że tak naprawdę miewa płeć. Wystarczy przytoczyć sytuację kobiety, która ma cukrzycę, a chciałaby urodzić zdrowe dziecko. Naszym zadaniem jest więc stworzenie warunków, do tego, aby mogła spełnić swoje marzenia – co bez wątpienia jest wyzwaniem dla niej, ale i dla opieki zdrowotnej. Mężczyźni z cukrzycą mają swoje odrębne problemy, na przykład związane z zaburzeniami potencji w cukrzycy – nie wstydźmy się o tym mówić. W ogóle powinniśmy myśleć i mówić w debacie społecznej o cukrzycy jak najczęściej, bo to może podnieść stan zdrowia nas Polaków – powiedział Prof. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Profesor Krzysztof Strojek – konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii i kierownik Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Centrum Chorób Serca podkreśla, że cukrzyca wynika z rozwoju cywilizacji.

Coraz mniej się ruszamy a coraz więcej jemy. To wpływa na powstawanie otyłości i występowanie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie – tłumaczy.  Krzysztof Strojek dodaje, że teoretycznie wiemy skąd bierze się cukrzyca. Jednak czym innym jest wiedzieć a czym innym zrealizować w praktyce zalecenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiedniego sposobu odżywiania – zaznacza.

Refundacja CGM dla osób do 26. roku życia, dietetyk w placówkach POZ i dostęp do specjalistów bez kolejek dla osób z cukrzycą — takie deklaracje złożył Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego Ministra Zdrowia.

 Podczas debaty miała miejsce miła uroczystość wręczenia prezesowi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciejowi Małeckiemu specjalnego prezentu “Cukrusia”, który został przygotowany przed podopiecznych Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL
Inicjatorem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Patroni honorowi: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Diabetycy.eu – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Stowarzyszenie Retina AMD Polska

Patroni medialni: mojacukrzyca.org, naszacukrzyca.pl

Partnerzy obchodów: Abbott FreeSyle Libre, BERLIN-CHEMIE/MENARINI, Bioton, Boehringer Ingelheim, Deomed – profilaktyczne skarpetki zdrowotne, Lilly, Johnson & Johnson Lifescan – Onetouch, Medtronic, Novartis, Novo Nordisk, Polpharma, Sanofi, Servier, Symphar, Woerwag Pharma – Benfogamma