Polskie Towarzystwo Diabetologiczne o nowej liście leków

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne poinformowało w wydanym oświadczenie, że na nowej liście refundacyjnej znajduje się długodziałająca insulina analogowa o właściwościach klinicznie podobnych do glarginy.

„Preparat ten pojawia się na naszym rynku w związku z zakończeniem ochrony patentowej oryginalnego leku. Insulina ta ma być znacząco tańsza dla pacjenta niż dotychczas obecne w polskich aptekach analogi długodziałające” – czytamy w oświadczeniu PTD.

„PTD jest świadome, że sytuacja związana z pojawieniem się nowej insuliny może spowodować przejściowy wzrost cen dotychczas obecnych na rynku analogów długodziałających, co wynika z planowanego przez Ministerstwo Zdrowia obniżenia poziomu dopłat do tych preparatów. Problem ten został przez nasze Towarzystwo dostrzeżony i zasygnalizowany MZ” – czytamy dalej.

PTD rekomenduje wszystkim lekarzom i pacjentom „zachowanie cierpliwości do czasu opublikowania ostatecznego kształtu nowej listy refundacyjnej i ustalenia nowych cen wszystkich insulin długodziałających dostępnych w Polsce”.

Skip to content