Światowy Dzień Cukrzycy 2022. Debata ekspertów

9 listopada odbędzie się debata ekspertów z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Hasłem spotkania będzie „Edukacja społeczna w obszarze cukrzycy dla ochrony jutra”. Organizatorem centralnych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą jest patronem honorowym wydarzenia.

Wydarzenie odbędzie się 9 listopada 2022 roku o godz. 12.00 w Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. W debacie weźmie udział interdyscyplinarny zespół ekspertów. Tematem przewodnim będzie dostęp do edukacji, profilaktyki powikłań oraz aktualny dostęp do nowoczesnych terapii.

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni decydenci, w tym m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Obchody Światowego Dnia Cukrzycy organizowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne otrzymały honorowy patronat Ministerstwa Zdrowia.

W obchodach wezmą udział goście specjalni: Katarzyna Figura – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, pacjentka z wcześniejszą cukrzycą ciążową, obecnie w stanie prediabetes, Mateusz Rudyk – kolarz torowy, brązowy medalista mistrzostw świata w sprincie indywidualnym, pacjent z cukrzycą typu 1 oraz dr Anna Zimny-Zając – redaktorka naczelna Medonet, pacjentka z wcześniejszą cukrzycą ciążową.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ogłosiła temat przewodni oraz hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy. Tematem przewodnim na lata 2021-2023 pozostaje „Dostęp do opieki diabetologicznej”. Hasłem na rok 2022 jest: EDUKACJA SPOŁECZNA W OBSZARZE CUKRZYCY DLA OCHRONY JUTRA

„Ponieważ liczba ludzi dotkniętych cukrzycą nadal wzrasta, pracownicy służby zdrowia muszą wiedzieć, w jaki sposób wcześnie zdiagnozować chorobę oraz zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Z kolei osoby z cukrzycą potrzebują dostępu do ciągłej edukacji, aby zrozumieć swoją chorobę i prowadzić codzienną samoopiekę niezbędną do zachowania zdrowia i uniknięcia powikłań”

Skip to content