Wiceminister Miłkowski o zmianach w leczeniu cukrzycy od września

Co zmieniło się w leczeniu cukrzycy wraz z nową listą refundacyjną? O tym opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wiceminister zdrowia podkreśla, że w zakresie leczenia cukrzycy od września nastąpiły dwie ważne zmiany. Jedna dotyczy poszerzenia dostępu do już wcześniej refundowanych leków, a druga na dodaniu całkiem nowych terapii.

Nowa lista refundacyjna wprowadza 7 nowych cząsteczko-wskazań w zakresie cukrzycy, dla 3 grup lekowych. Będą to rozszerzenia wskazań dla analogów GLP-1 (dulaglutyd i semaglutyd), rozszerzenie wskazań dla inhibitorów SGLT-2 oraz inhibitorów DPP-4. – zobacz Nowa lista refundacyjna od września 2022. Duże zmiany dla diabetyków.

Oto wypowiedź dla portalu Cowzdrowiu.pl

Nowa lista refundacyjna wprowadza 7 nowych cząsteczko-wskazań w zakresie cukrzycy, dla 3 grup lekowych. Będą to rozszerzenia wskazań dla analogów GLP-1 (dulaglutyd i semaglutyd), rozszerzenie wskazań dla inhibitorów SGLT-2 oraz inhibitorów DPP-4.

Dokładnie określono wskazanie: w doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące).

Oznacza to rozszerzenie dostępu do nowoczesnych terapii, które skutecznie regulują poziom glukozy we krwi nie powodując hipoglikemii i równocześnie zapobiegają groźnym dla życia i zdrowia powikłaniom.

Zobacz także:

Skip to content