Zdrowie pod Kontrolą – jesień 2015

Mieszkańcy Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Gliwic, Zabrza, Warszawy i Wrocławia ruszyli do galerii handlowych po… zdrowie. Tegoroczna jesienna edycja to wielki sukces. Zasięg akcji w 13 miastach Polski to aż 6312 osób! Rozdaliśmy niemal 10.000 ulotek przez ręce 534 wolontariuszy. Glikemię zbadało u nas dokładnie 5632 osoby, a swoje BMI poznało u nas 2395 zainteresowanych. MOJACUKRZYCA.PL – Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą razem ze studentami dbamy o zwiększenie wykrycia tych chorych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą. A jest ich w Polsce prawie milion! Fantastyczna akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2.

W ten właśnie weekend studenci medycyny zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland porzucili opasłe tomiszcza mądrych ksiąg, przywdziali fartuchy i rozpoczęli szóstą już edycję projektu profilaktycznego Zdrowie pod Kontrolą. W jego ramach przygotowano 13 różnych stoisk tematycznych, na których można było przeprowadzić różne badania: od glikemii i cholesterolu, poprzez spirometrię, aż po EKG.

Zdrowie pod Kontrolą to nie tylko badania przesiewowe! To także wielka kampania edukacyjna wycelowana w różne grupy społeczeństwa. Projekt Antitobacco pomagał w rzuceniu palenia i poznania szkodliwego działania tytoniu i substancji smolistych w dymie papierosowym. Pokazy pierwszej pomocy przygotowane przez edukatorów IFMSA-Poland wraz z ratownikami medycznymi doskonaliły zainteresowanych w umiejętnościach ratowniczych.

Zaburzenia Odżywiania były adresowane nie tylko do osób poszukujących porady dietetycznej i analizy masy ciała, ale także do wszystkich dążących do zdrowego odżywiania. Podczas akcji uczestnicy mogli również zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego, dzięki czemu pewnego dnia mogą zostać prawdziwymi bohaterami i uratować czyjeś życie. Dzieci natomiast uwielbiały bawić się w lekarzy ze studentami, dzięki czemu w przystępny sposób uczyły się o dobrych zwyczajach higienicznych oraz myciu zębów.

Zdrowie pod Kontrolą to wielkie wyzwanie logistyczne. Aby móc zaproponować wysokiej jakości akcję podjęliśmy współpracę z Accu-Chek, który został naszym Sponsorem Głównym. Patronatem Honorowym objęli nas: Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Publicznego, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. O medialny zasięg akcji zadbały portale naszacukrzyca.pl, Zdronet, MOJACUKRZYCA.PL – Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Diabetica, mojacukrzyca.org oraz czasopisma Diabetyk i Szugarfrik.

Żadne liczby jednak nie oddadzą skali zainteresowania naszym projektem, ani osobistego zaangażowania członków Stowarzyszenia. Nie oddadzą też nastroju wśród pacjentów, którzy podziwiają wpływ młodego pokolenia na zdrowie publiczne. Jedna ze starszych pań powiedziała podczas oczekiwania na badanie cholesterolu, że dziękuje nam za pracę i czas, oraz że ma nadzieję na następne edycje. Liczy także, że wyrośniemy na empatycznych lekarzy wierzących w swój zawód i troszczących się zdrowie swoich pacjentów. Pełni energii i motywacji zapraszamy na wiosenne Zdrowie pod Kontrolą. A te już 9-10 kwietnia 2016 roku! – mówi Małgorzata Golec – Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Publicznego IFMSA-Poland.

zdrowie_pod_kontrola_06zpk_01_zpk_sposors (2)

Skip to content