Cukrzyca i sukces! To możliwe!

Turnus Edukacyjno-Rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży z cukrzycą
Wyjazd współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach

Z cukrzycą można naprawdę wiele! To najważniejsza myśl, która towarzyszyła wszystkim zajęciom Dnia Sportu na Turnusie Edukacyjnym dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

Rozpoczęlismy spotkaniem z Martą Bokun, stypendystką Drużyny MOJACUKRZYCA.PL a przede wszystkim kajakarką, reprezentantką Polski w kajak polo.

Na cukrzycę zachorowałm 12 lat temu. Od 14 lat trenuję w drużynie kajak polo w rodzinnym Choszcznie. Z klubem MOSW Choszczno zdobyłam wielokrotnie mistrzostwo Polski i podium klubowych Mistrzostw Europy.

W trakcie ponad godzinnego spotkania, przeplatanego serią pytań poznaliśmy zasady tej jeszcze niezbyt popularnej w Polsce dyscypliny, na pukcie której szaleją w Europie, a przede wszystkim we Francji, Holandii i Niemczech. Dowiedzieliśmy się co to takiego eskimoska, zobaczyliśmy sprzęt, który jest konieczny do rozgrywek. Polska reprezentacja w kajak polo już odnosi sukcesy na międzynarodowych arenach.

Marta Bokun i uczestnicy Turnusu Edukacyjnego dla dzieci i młodzież z cukrzyca w Dźwirzynie
Marta Bokun i uczestnicy Turnusu Edukacyjnego dla dzieci i młodzież z cukrzyca w Dźwirzynie

Moim największym reprezentacyjnym sukcesem jest wicemistrzostwo Europy do lat 21 i miejsca w czołówce Mistrzostw Świata. Reprezentacja Polski to największe wyzwanie, choć najwięcej pracujemy na co dzień w klubie.

Marta uchyliła również nieco kulis swojej sportowej kariery.

Najbardziej stresującym momentem w mojej karierze był start w Mistrzostwach Świata we Francji, który pokrywał się z egzaminem na aplikację notarialną w Polsce. Postanowiłam się nie poddawać i być w dwóch miejscach jednocześnie! Wyleciałam, po pod 300 kilometrowej podróży samochodem, z Paryża do Berlina, a potem przejechałem busem do Poznania na egzamin. Skończyłam pisać przed czasem, by zdążyć na samolot powrotny. Gdy dotarłam na kolejny mecz Mistrzostw, nie pamiętałam ani jednego pytania. Egzamin zdałam z najlepszym wynikiem.

Nasi podopieczni pytali również o to jak pogodzić życie z cukrzycą z karierą zawodową i sportową. Odpowiedź jest prosta!

Z cukrzycą można naprawdę wiele. Być sportowcem, prawnikiem, reprezentantem Polski i diabetykiem! zapewnia Marta Bokun

Spełniajcie swoje marzenia! - apeluje Michał Jeliński
Spełniajcie swoje marzenia! – apeluje Michał Jeliński

Nie zabrakło wspólnych fotografii i zajęć sportowych w nieco nietypowych konkurencjach: żongling, skoczing, niesforny płatek czy najbardziej emocjonujący but kręglik.

Na plac sportowy dołączył nasz kolejny gość – Mistrz Olimpijski, czterokrotny Mistrz Świata i Europy w wioślarstwie Michał Jeliński. Nawet tak wybitnego sportowca nasze konkurencje wprawiły w osłupienie, z którym jednak w olimpijskim stylu sobie poradził.

Podczas spotkania z rodzicami apelował:

Nie zwalniajcie dzieci z cukrzycą z lekcji WF!

W 100 a nawet 200 procentach popieramy! I bardzo cieszy nas popularność akcji Drużyna MOJACUKRZYCA.PL.

Nie zabrakło również spotkania z młodzieżą, na którym poznaliśmy nieco więcej kuchni sportowca z cukrzycą. Najbardziej istotne kwestie dotyczyły pogodzenia aktywności fizycznej i odpowiednich dawek insuliny. Praktyczne rady były bezcenne.

Spełniajcie swoje marzenia! – apelował Mistrz Olimpijski z Pekinu. Z powodu cukrzycy nie rezygnujcie z niczego co chcielibyście osiągnąć!

Popołudnie dzięki łaskawości pogody udało siędzić na tzw. Patelni, czyli wydmach tuz przy plaży, gdzie rozegraliśmy sportowe zawody. Emocji, uśmiechu i rywalizacji nie brakowało. Pełen wrażeń dzień zakończyło wspólne śpiewanie przy ognisku.

Uczestnicy Turnusu Edukacyjnego dla dzieci i młodzieży z cukrzycą z Michałem Jelińskim i Martą Bokun
Uczestnicy Turnusu Edukacyjnego dla dzieci i młodzieży z cukrzycą z Michałem Jelińskim i Martą Bokun

 

Skip to content