Pomagamy w życiu z cukrzycą! KRS 0000022162

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił w sprawie profilaktyki i leczenia cukrzycy

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli działania systemu ochrony zdrowia służące zapobieganiu, wczesnemu wykrywaniu oraz leczeniu cukrzycy typu 2 są niewystarczające. Nie udało się ograniczyć dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków zachorowań. Nie ma także ogólnopolskiej strategii przeciwdziałania i leczenia cukrzycy, a działania w tym zakresie mają w większości charakter doraźny. W związku z koniecznością zapewnienia pacjentom właściwego dostępu do profilaktyki, wczesnej diagnostyki oraz leczenia Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia.

Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do Ministra Zdrowia z zapytaniem o możliwość wcześniejszego niż deklarowano opracowania kompleksowego programu działań mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy. Rzecznik Praw Paw Pacjenta poprosił również o informacje czy w ramach profilaktyki Ministerstwo Zdrowia przewiduje wdrożenie  badań diagnostycznych pod kątem cukrzycy w podstawowej opiece zdrowotnej dla osób będących w grupie ryzyka. Rzecznik zwrócił się także o stanowisko w sprawie dotyczącej wdrożenia wyodrębnionej porady edukacyjnej jako świadczenia dostępnego dla pacjentów z cukrzycą i ich rodzin.

Na koniec 2016 r. według danych Narodowego Funduszu Zdrowia liczba zdiagnozowanych chorych na cukrzycę typu 2 przekroczyła 1,6 mln osób. Według Najwyższej Izby Kontroli dane te są zaniżone bowiem część osób cierpiących na tę chorobę pozostaje niezdiagnozowanych, nie wie że choruje. Instytut Ochrony Zdrowia w swoim raporcie „Cukrzyca – Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”  szacuje, że  jest to około 25-30 % osób dorosłych z cukrzycą, natomiast  prognozuje, że w roku 2040 około 11 % Polaków będzie chorych na cukrzycę.

źródło: RPP
Skip to content