Spadek cen insulin długodziałających. Lantus jak poprzednio, Levemir drożej. Reszta bez zmian.

Zgodnie z projektem nowej listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia od 1 listopada zmniejszają się ceny za analogi długodziałajace insulin. Dopłata pacjenta zostanie zmniejszona, bowiem jest niższa cena detaliczna zgłoszona przez dystrybutora leków.

Pacjentów z cukrzycę dotyczą odpłatności za preparaty Lantus oraz Levemir, które będą od 1 listopada 2015 kosztowały:

Lantus 72,95 pln za 5 wkładów/wstrzykiwaczy 3ml

Levemir 110,88 pln 5 wkładów 3 ml

Oznacza to, że w przypadku insuliny Lantus odpłatność pacjenta powróciła do stanu sprzed 1 września a w przypadku insuliny Levemir odpłatność spadła nieznacznie i jest wyższa od tej sprzed 1 września o 31,71 pln.

Na liście jest jeszcze jeden preparat analogu długodziałającego Abasaglar w cenie 107,32 pln za 10 wkładów 3 ml, który jest dostępny od 1 września i nie zmienia się odpłatności w tym przypadku. Pozostałe insuliny mają odpłatności na takim samym poziomie jak obecnie.

Przypomnijmy, że w liście obowiązującej od września, odpłatności za te preparaty wzrosły o 50 procent w stosunku do poprzednich. – Droższe insuliny! Ceny od 1 września 2015. Wynosiły Lantus, 116,04 pln (przed 1 września 72,79 pln) oraz Levemir  122,42 pln (przed 1 września 79,17 pln)

Po wystąpieniu Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą List do Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi w sprawie podwyżki cen insulin Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Artur Fałek wskazał, iż decyzja o objęciu refundacją pierwszego odpowiednika insuliny Lantus, wpłynęła na wysokość dopłat do pozostałych insulin długodziałających.

W stanowisku Ministerstwo wyjaśniło, że zwiększona dopłata pacjentów do insuliny Lantus i Levemir, wynika ze zmniejszenia limitu finansowania na skutek objęcia refundacją pierwszego odpowiednika insuliny Lantus, tj. insuliny Abasaglar, a wysokość tej różnicy wynika z konieczności ustalenia ceny zbytu pierwszego odpowiednika (z uwzględnieniem liczby dobowych dawek leku w opakowaniu jednostkowym) w wysokości nie większej niż 75 % ceny zbytu leku będącego wcześniej jedynym odpowiednikiem. W piśmie z września Ministerstwo wyraziło nadzieję, że wzrost dopłat pacjenta będzie przejściowy, a podmioty odpowiedzialne za te leki obniżą urzędową ceną zbytu.

Pełna lista odpłatności za insuliny od 1 listopada 2015:

insuliny_mc_11_15

Skip to content