Święta diabetyka. Jak się przygotować?

Święta za pasem, czas na ostatnie gorączkowe zakupy i za chwilę rozpoczniemy przygotowania potraw na wigilijną kolację. W kontekście nadchodzących Świąt, spędzanych czy to w rodzinnym domu czy na wyjeździe, warto zastanowić się czy jesteśmy na nie przygotowani w kontekście…medycznym.

Wizja spędzenia części świątecznego urlopu na gorączkowych poszukiwaniach lekarza lub w szpitalnej izbie przyjęć nie są dla nikogo przyjemną wizją. Wobec powyższego warto zastanowić się czy posiadamy w domu odpowiednie zapasy (nie tylko jedzenia!).

lek. Oliwia Janota, trener pompowy

Insulina 

W czasie świątecznego wypoczynku, z uwagi na liczbę, wielkość i skład posiłków, możemy potrzebować większej ilości insuliny. Warto więc sprawdzić czy posiadany przez nas zapas wystarczy na cały świąteczno-noworoczny okres.

Igły insulinowe

Igły należy zmieniać po każdej iniekcji insuliny, powinniśmy posiadać więc przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk.

Paski do glukometru

Z uwagi na obfitość świątecznych posiłków, warto regularnie kontrolować glikemie, by zawczasu skorygować nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi. 

Zapasowy glukometr i wstrzykiwacz

Powinniśmy mieć na uwadze, że wstrzykiwacze (peny) oraz glukometr również mogą ulec awarii. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się w najmniej oczekiwanej chwili, na przykład…w Święta. Awaria jednego z tych urządzeń uniemożliwia nam samokontrolę i leczenie cukrzycy stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego tak niezbędny jest posiadanie przynajmniej jednego sprawnego urządzenia w zapasie. 

Glukagon (w cukrzycy typu 1)

Pacjenci z cukrzycą typu 1 powinni posiadać glukagon na wypadek ciężkiej hipoglikemii. Z uwagi na to, że glukagon jest rzadko używany, zazwyczaj przechowywany w domowej szafce lub lodówce, traci ważność niezauważenie. Przed rozpoczęciem świątecznego wypoczynku warto sprawdzić datę ważności glukagonu i w razie potrzeby zakupić nowy. 

A dla pacjentów leczonych pompami insulinowymi…

Wkłucia

Wkłucia, tak jak każdy inny element zestawu infuzyjnego, może ulegać awarii. W czasie świątecznego urlopu warto mieć w zapasie więcej niż jedno opakowanie wkłuć, gdyż ewentualna awaria może dotyczyć… całej serii. To bardzo rzadkie sytuacje, lecz jeśli się przydarzą osobie bez odpowiedniego zapasu wkłuć, zmuszają na przejście z pompy insulinowej na leczenie za pomocą wielokrotnych iniekcji wstrzykiwaczami. 

Zbiorniki insulinowe

Jak wspomniano powyżej, mogą ulec awarii. W zależności od modelu należy je wymieniać co 3-7 dni, a uwzględniając awarie, warto mieć zapas zbiorników insulinowych.

Baterie 

Pompa bez baterii/akumulatorów nie działa, a korzystając jednocześnie z systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) wymiana jest konieczna nawet co tydzień. 

Ciągły monitoring glikemii – sensory

Teoretycznie, nie posiadając sensorów, możemu kontrolować glikemie dzięki regularnym pomiarom przy pomocy glukometru. Niemniej, pomiar glukometrem nie pozwala nam na nieprzerwaną kontrolę glikemii oraz analizę zmian, czyli strzałek trendu. W przypadku pomp połączonych z CGM brak sensorów uniemożliwa modyfikację insulinoterapii w oparciu o wartości glikemii, co może utrudniać samokontrolę. Tak jak w przypadku wkłuć, w najgorszej perspektywie awarii może ulec cała seria sensorów, warto więc posiadać więcej niż jedno opakowanie sensorów i zapas uwzględniający przedwczesne zakończenie działania czujnika. 

Zapasowa insulina z kompatybilnym wstrzykiwaczem i igłami

Każdy diabetyk korzystający z pompy insulinowej musi posiadać obowiązkowo zapas insuliny pozwalający na prowadzenie insulinoterapii przy pomocy wielokrotnych wstrzyknięć. Awarie pomp się zdarzają, a wówczas należy natychmiast zacząć podawać insulinę przy pomocy penów. Do tego niezbędna w naszej apteczce jest insulina długodziałająca, insulina szybkodziałająca wraz z kompatybilnymi wstrzykiwaczami oraz igłami. 

Gdy okaże się, że czegokolwiek nam brakuje, warto wykorzystać ostatni tydzień na umówienie wizyty (chociażby receptowej) i wizytę w aptece celem uzupełnienia braków wwyposażeniu domowej apteczki. 

W tym miejscu pozostaje mi życzyć Państwu przede wszystkim zdrowych, pełnych spokoju Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych miłością i ciepłem domowego ogniska. Niech te Święta pozwolą na zasłużony, acz aktywny (!) wypoczynek.

Autor: lek. Oliwia Janota, trener pompowy, autorka cyklu Praktyka Medyka-Diabetyka

Napisz do nas: biuro@mojacukrzyca.pl

Zobacz także:

Skip to content