Święta za pasem, czas na ostatnie gorączkowe zakupy i za chwilę rozpoczniemy przygotowania potraw na wigilijną kolację. W kontekście nadchodzących Świąt, spędzanych czy to w rodzinnym domu czy na wyjeździe, warto zastanowić się czy jesteśmy na nie przygotowani w kontekście…medycznym.
Wizja spędzenia części świątecznego urlopu na gorączkowych poszukiwaniach lekarza lub w szpitalnej izbie przyjęć nie są dla nikogo przyjemną wizją. Wobec powyższego warto zastanowić się czy posiadamy w domu odpowiednie zapasy (nie tylko jedzenia!).
Insulina
W czasie świątecznego wypoczynku, z uwagi na liczbę, wielkość i skład posiłków, możemy potrzebować większej ilości insuliny. Warto więc sprawdzić czy posiadany przez nas zapas wystarczy na cały świąteczno-noworoczny okres.
Igły insulinowe
Igły należy zmieniać po każdej iniekcji insuliny, powinniśmy posiadać więc przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk.
Paski do glukometru
Z uwagi na obfitość świątecznych posiłków, warto regularnie kontrolować glikemie, by zawczasu skorygować nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi.
Zapasowy glukometr i wstrzykiwacz
Powinniśmy mieć na uwadze, że wstrzykiwacze (peny) oraz glukometr również mogą ulec awarii. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się w najmniej oczekiwanej chwili, na przykład…w Święta. Awaria jednego z tych urządzeń uniemożliwia nam samokontrolę i leczenie cukrzycy stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego tak niezbędny jest posiadanie przynajmniej jednego sprawnego urządzenia w zapasie.
Glukagon (w cukrzycy typu 1)
Pacjenci z cukrzycą typu 1 powinni posiadać glukagon na wypadek ciężkiej hipoglikemii. Z uwagi na to, że glukagon jest rzadko używany, zazwyczaj przechowywany w domowej szafce lub lodówce, traci ważność niezauważenie. Przed rozpoczęciem świątecznego wypoczynku warto sprawdzić datę ważności glukagonu i w razie potrzeby zakupić nowy.
A dla pacjentów leczonych pompami insulinowymi…
Wkłucia
Wkłucia, tak jak każdy inny element zestawu infuzyjnego, może ulegać awarii. W czasie świątecznego urlopu warto mieć w zapasie więcej niż jedno opakowanie wkłuć, gdyż ewentualna awaria może dotyczyć… całej serii. To bardzo rzadkie sytuacje, lecz jeśli się przydarzą osobie bez odpowiedniego zapasu wkłuć, zmuszają na przejście z pompy insulinowej na leczenie za pomocą wielokrotnych iniekcji wstrzykiwaczami.
Zbiorniki insulinowe
Jak wspomniano powyżej, mogą ulec awarii. W zależności od modelu należy je wymieniać co 3-7 dni, a uwzględniając awarie, warto mieć zapas zbiorników insulinowych.
Baterie
Pompa bez baterii/akumulatorów nie działa, a korzystając jednocześnie z systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) wymiana jest konieczna nawet co tydzień.
Ciągły monitoring glikemii – sensory
Teoretycznie, nie posiadając sensorów, możemu kontrolować glikemie dzięki regularnym pomiarom przy pomocy glukometru. Niemniej, pomiar glukometrem nie pozwala nam na nieprzerwaną kontrolę glikemii oraz analizę zmian, czyli strzałek trendu. W przypadku pomp połączonych z CGM brak sensorów uniemożliwa modyfikację insulinoterapii w oparciu o wartości glikemii, co może utrudniać samokontrolę. Tak jak w przypadku wkłuć, w najgorszej perspektywie awarii może ulec cała seria sensorów, warto więc posiadać więcej niż jedno opakowanie sensorów i zapas uwzględniający przedwczesne zakończenie działania czujnika.
Zapasowa insulina z kompatybilnym wstrzykiwaczem i igłami
Każdy diabetyk korzystający z pompy insulinowej musi posiadać obowiązkowo zapas insuliny pozwalający na prowadzenie insulinoterapii przy pomocy wielokrotnych wstrzyknięć. Awarie pomp się zdarzają, a wówczas należy natychmiast zacząć podawać insulinę przy pomocy penów. Do tego niezbędna w naszej apteczce jest insulina długodziałająca, insulina szybkodziałająca wraz z kompatybilnymi wstrzykiwaczami oraz igłami.
Gdy okaże się, że czegokolwiek nam brakuje, warto wykorzystać ostatni tydzień na umówienie wizyty (chociażby receptowej) i wizytę w aptece celem uzupełnienia braków wwyposażeniu domowej apteczki.
W tym miejscu pozostaje mi życzyć Państwu przede wszystkim zdrowych, pełnych spokoju Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych miłością i ciepłem domowego ogniska. Niech te Święta pozwolą na zasłużony, acz aktywny (!) wypoczynek.
Autor: lek. Oliwia Janota, trener pompowy, autorka cyklu Praktyka Medyka-Diabetyka
Napisz do nas: biuro@mojacukrzyca.pl
Zobacz także:
- Jesienna Akademia MOJACUKRZYCA.PL. Zapraszamy na warsztaty do Jarnołtówka.
- Zapisy na 3 Gliwicki Bieg „1 kilometr dalej od cukrzycy”
- Stypendia SŁODYCZ WIEDZY. Nabór wniosków XIV edycji.
- Jeden z analogów GLP-1 nie będzie refundowany. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat
- Otwarty trening piłkarski Drużyny MOJACUKRZYCA.PL