Gdański Uniwersytet Medyczny uzyskał prawo ochronne nr US 11,944,672 B2 na wynalazek przyznany przez United States Patent and Trademark Office. Metoda TREG to przełomowa innowacyjna polska terapia z zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych (Treg), pobranych z krwi pacjenta, stosowana obecnie do leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci. Ma to pozwolić na własne produkowanie insuliny i uniknięcie codziennego kłucia się penem czy pompą insulinową. To jest terapia absorbująca pacjenta dwa razy w życiu.
Twórcami patentu są: prof. Natalia Marek-Trzonowska z Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotoworowymi UG; prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed oraz prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej GUMed.
Patent, który przyznano 2 kwietnia 2024 r., dotyczy wynalazku Therapeutic vaccine for treatment of diabetes type 1 in children, application of the cell sorter and the method of multiplying Treg cells to produce therapeutic vaccine for treatment of diabetes type 1. Technologia jest przedmiotem udzielonej licencji dla Poltreg SA.
Na czym polega program TREG? Kto może wziąć udział? Gdzie szukać informacji o kwalifikacji do programu?
O epidemii cukrzycy wśród dzieci i nadziejach na jej powstrzymanie mówi prof. Piotr Trzonkowski, współtwórca i prezes PolTREG-u.
Jaki jest wasz pomysł na jej leczenie i jak wygląda terapia opracowana przez spółkę?
Wkraczamy bardzo wcześnie w rozwoju choroby. To jest choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy błędnie rozpoznaje trzustkę jako coś obcego i zaczyna ją niszczyć. Atakuje specyficznie te komórki, które odpowiadają za produkcję insuliny. Naszym pomysłem jest zatrzymanie tej autoagresji. Dzisiaj robimy to tak, że u pacjenta, który ma pierwsze objawy, podajemy preparat z jego własnych komórek, które są w stanie zatrzymać ten atak i ocalić tę część trzustki, która jeszcze produkuje insulinę. To robimy dziś, a w planach mamy też poszukiwanie pacjentów, którzy nie mają jeszcze objawów, ale wiemy, że atak na trzustkę już się rozpoczął. Im też chcemy podawać preparat i w ten sposób ich leczyć lub przynajmniej przedłużać ten okres, gdy inne leczenie nie będzie konieczne.
W ramach tej terapii raz podaje się pacjentowi taki koktajl z komórek. To jest ciągła terapia?
Terapia odbywa się w ten sposób, że pobieramy od pacjenta te komórki, które są w stanie opanować ten atak — one są obecne w organizmie, tylko jest ich mniej niż potrzeba. Namnażamy je i podajemy je pacjentowi. Obecnie robimy to dwukrotnie na początku choroby. Ma to pozwolić — przynajmniej przez kilka lat — na własne produkowanie insuliny i uniknięcie codziennego kłucia się penem czy pompą insulinową. To jest terapia absorbująca pacjenta dwa razy w życiu.
Zobacz też:
TREG – kryteria udziału w badaniu w Gdańsku
źródło: GUMed, Puls Biznesu, Poltreg